Zatímco většina lidí vyhledává pobyt u řeky v parném létě, vodáci otevřeli novou sezonu prvními závody už v březnu. Pochvalují si podmínky, jaké panují v těchto dnech na horních tocích díky srážkám a tání vysoké sněhové pokrývky v Jeseníkách.

Horní tok řeky Opavy bývá podle vodáckých statistik sjízdný z Vrbna pod Pradědem průměrně jen dva březnové dny. Letos v březnu ale čidla na monitorování průtoků zaznamenala už šest dní splavnosti.

Hanušovice jsou nejvyšším místem, odkud lze sjet řeku Moravu. Bývá tam ale dostatečný průtok jen při jarním tání na vrcholech Jeseníků. O víkendu v Hanušovicích vodáci uspořádali v ledové vodě první letošní závody.

Jez Kunov na vizualizaci, jak bude vypadat po stavebních úpravách.
Protipovodňové úpravy jezu Kunov se zpozdily

„Pro vodáky v Hanušovicích byly ideální podmínky. Stav vody i slunečné počasí jim přálo. Jen v neděli už pohodu zkazila zima,“ poznamenal František Pecho, který závodníky na lodích vyfotil.

„Loni na jaře vodáci v Hanušovích občas škrtli dnem o kámen, ale letos je dost vody. Díky tomu tam pořádala soustředění i reprezentace,“ uvedl Radomír Daněk, který na vodáckých závodech doprovází dceru.

„Záleží na tom, kolik je na horách sněhu a jak rychle odtává. Není to každý rok stejné, ale od března do půlky května se dá předpokládat, že Morava z Hanušovic splavná bude,“ řekl jednatel půjčovny lodí a cestovní agentury Tydra Martin Linhard.

Ilustrační foto.
Hřbitov bez proudu může dostat solární osvětlení
V krnovské Flemmichově vile probíhá výstava Vladimíra Vítečka „Keramik a kov“. Jeho automobily, motocykly, velocipedy a samohyby mají zvláštní posádky.
Groteskní kola a auta mají divné posádky