Eskymácký obrat byl původně záchranný manévr. Pro sportovní vodáky, kteří podle pravidel nesmí nohama opustit loď ani při převrácení, může být „eskymák“ také cesta k medaili.

Každopádně eskymácký obrat patří k úvodním lekcím každého začínajícího vodáka. Vodáci se mezi sebou tak dlouho hecovali, kdo „eskymáka“ zvládne lépe a rychleji, až se zrodila samostatná disciplína: eskymování.

Vodáci si to rozdali v eskymáckých obratech.

Zatímco při běžném provozu krnovského krytého bazénu by nikoho asi nenapadlo vzít si s sebou kajak nebo kánoi, v sobotu 10. března v městských lázních platilo opačné pravidlo: bez lodi do bazénu nelez.

Odehrála se zde krajská soutěž v eskymování, která je současně nominací na mistrovství České republiky.

V eskymáckých obratech se v Krnově utkalo 28 závodníků v devíti kategoriích, protože kromě věku a pohlaví se eskymování dál dělí na disciplíny kajak a kánoe.

„Kolega Jiří Lubojacký během své jízdy natočil dokonce 14 eskymáků, ale protože o konečném výsledku rozhoduje také rychlost, byl jsem nakonec na prvním místě já s 12 obraty. Třetí byl ve veteránech Krnovák Jaromír Nálepa,“ uvedl hlavní organizátor a vítěz veteránské kategorie Bob Šárka.

Z místních účastníků nejvíc překvapilo vítězství mladší žákyně Veroniky Vargové a dorostenky Tamary Anguridisové. Zdá se, že se v Krnově našly nové eskymácké talenty.

Vodáci si to rozdali v eskymáckých obratech.

„První půlku eskymáckého obratu směrem dolů zvládnou všichni napoprvé. Směrem nahoru je to už podstatně horší. Pud sebezáchovy totiž člověka nutí vystrčit nad hladinu nejprve hlavu, aby se mohl co nejdřív nadechnout. To je ale špatně. Nejprve musíte nahoru dostat tělo, pak hlavu a nádech přijde až úplně nakonec,“ prozradil podstatu eskymování jeden ze zkušených vodáků.

Dostat převrácenou loď zpět na hladinu jen za pomoci pádla vůbec není tak snadné, jak to vypadá při pohledu na výkony zkušených vodáků.

Při nácviku eskymáckého obratu je nejdůležitější pochopit synchronizaci pohybů. Jak se šikovně opřít pádlem o hladinu a pak ve správný okamžik škubnout boky.