Mnohým obcím se nabídka právě díky výrazně nižší ceně zamlouvá, zjistila ČTK.

SmVaK dodával vodu na Bruntálsko 12 měsíců do poloviny loňského roku v rámci takzvané veřejné služby nařízené krajským úřadem, protože dřívější dodavatelé neměli platné licence. Po skončení veřejné služby firma nabídla obcím pokračování dodávek za stejnou cenu, jakou účtuje v jiných regionech kraje, tedy za 23,30 včetně DPH.

"Čím větší je náš vodárenský celek, tím je náš provoz hospodárnější a můžeme například více investovat do modernizace vodovodů," vysvětlil generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl. Na nabídku již zareagovalo pět obcí, kam SmVaK dodává pitnou vodu, v dalších dvou provozuje kanalizaci. Nižší cena láká i další obce.

"Slyším to poprvé, ale je to nabídka, která by se měla zvážit. Rozhodnout musí rada," řekl ČTK starosta Břidličné Bohumír Kamenec. Nabídka se zamlouvá i starostovi Velké Štáhle Jiřímu Benčovi. "Budeme o tom určitě uvažovat, cena je pro lidi rozhodující. Navíc to tady půl roku provozovali a nebyly žádné problémy," upřesnil Benč.

V Bruntále se o dodavateli vody již delší dobu diskutuje. Nyní vyvstala otázka opět v souvislosti s končící desetiletou smlouvou na provozovatele kanalizační sítě, podle mluvčího radnice Jiřího Ondráška ale zatím žádné rozhodnutí nepadlo. VaK Bruntál zatím o změnách neuvažuje. Loni sice vyhlásil výběrové řízení na provozovatele svých vodovodů, později ji ale firma zrušila a vodu na většinu území Bruntálska dodává sama.

Podobné problémy nemusí řešit některé obce, jež mají vlastní zdroj. Například lidé v Karlovicích platí za metr krychlový obecní pitné vody necelých 13 korun.