Jelikož bydlela stávající starostka za Vrbnem pod Pradědem, povodeň ji v roce 1997 od města zcela odřízla. „Byla jsem tehdy zaměstnána na Dřevokombinátě. My chodívali do práce na šest, hlavní povodňová vlna přišla do města v pondělí 7. července. Už během víkendu jsme s napětím sledovali předpověď počasí," vzpomínala Helena Kudelová.

Nejhorší byla ta bezmoc

Voda neustále stoupala a těžké, deštěm nasáklé, mraky nad Vrbenskem ne a ne odtáhnout. Ráno v pondělí 7. července vyrazila do práce spolu s ostatními sousedy ze Železné. „Běhali jsme od jednoho mostu ke druhému a s hrůzou jsme zjišťovali, že se na druhou stranu nedostaneme," popisovala starostka Kudelová. Místní část Železná velká voda na čas zcela odřízla od okolí, vzala mosty na Černé Opavě i na Střední Opavě.

Když Helena Kudelová stála na jedné straně toku, to už chyběl most a na druhé straně v dálce stáli dva tři lidé. Po vodě se valily stoleté statné smrky, řeka si s nimi pohrávala jak s třískami. Stejné to bylo u druhého mostu, v uličce u technických služeb, přejít se nedalo ani přes most u bývalé cukrárny.

„Nejhorší byla ta bezmoc. Tenhle pocit asi nikdy nezapomenu. Veškeré detaily si člověk už nepamatuje, ale ta bezmoc proti té nepřekročitelné řece v mysli zůstala," sdělila starostka.

Mobily nebyly, nevěděli nic

Trvalo dlouhé dva dny, než začalo zásobování potravinami i dalšími potřebnými záležitostmi, také na dodávky elektřiny a plynu mohli obyvatelé kvůli povodni na čas zapomenout. „Co se nám tehdy honilo hlavou? Nejhorší bylo, že jsme neměli žádné informace o situaci, tehdy se ještě nepoužívaly ani mobilní telefony a samozřejmě nefungovala televize ani rozhlas," řekla vrbenská starostka.

Jediný, historický mobil, který vypadal jako menší telefonní ústředna měl soused Mader. Ale i jemu byl mobil k ničemu, protože se záhy vybil a nabít baterii nebylo kde. Navíc historický mobil neměl tak kvalitní baterii, aby vydržela déle než třeba den.

„Neznám nikoho, kdo by si přál, aby se povodně v našem regionu nebo jinde zopakovaly. I jako starostka prožívám intenzivně každý intenzivní déšť, který se na Vrbensko snese. Mám v hledáčku veškeré předpovědi počasí, snažím se věřit v to, že už ze všech stran hor na město nikdy pršet nezačne," ujistila starostka.

Pršet začalo už několik dnů před osudným pondělím 7. července, totální devastace Vrbno pod Pradědem postihla právě až z neděle 6. července na pondělí. Některé domy popadaly v úterý 8. července také v místní části Mnichov.