„Důvodů k prodeji je několik. Nemáme prostředky, abychom jej sami jako obec provozovali. Zkušenosti s nájemci jsou spíš špatné. Vlek nám zatím zchátral. Je to pro nás neustálá starost, chceme se raději zabývat naší obcí,“ vysvětlil starosta Karlové Studánky Roman Reichl. Opotřebovaný vlek lyžaře ohrožoval i na životě. „Vlek nám dělal ostudu. Lidé si chodili stěžovat. Dokonce jednomu lyžaři padající lano zlomilo klíční kost,“ upozornil starosta.

Rekonstrukce vleku by si vyžádala několik milionů korun. „Chtěli jsem polovinu peněz z nájmu investovat zpět do vleku, ale zastupitelé obce s tím nesouhlasili. Máme v obci cennější věci než vlek. Navíc, když se díváte na obecní majetek, tak chátrá,“ řekl Reichl.

Záměr na prodej obec vyhlásila před několika měsíci. O vlek projevilo zájem pět společností. Zastupitelé nakonec vybrali nabídku Josefa Figury. „Finanční částka pro mě nebyla rozhodující. Pan Figura slíbil, že to tam dá do pořádku. Myslím si, že pro rozvoj Pradědu a pro Studánku bude to nejlepší,“ vysvětlila své rozhodnutí místostarostka Danuta Riedlová.

Figura za šlepr nabídl bezmála dvacet čtyři milionů korun. Pět milionů už zaplatil při podpisu kupní smlouvy, zbytek bude splácet patnáct let. Slíbil také, že ukončí soudní tahanice kvůli vypovězené smlouvě o spolupráci s obcí z roku 2004, kterou s Karlovou Studánkou vede. Nový vlastník navíc přebere i závazek, a to nájemní smlouvu se společností Oldřicha Pilce, který vlek nyní provozuje.

“Budu se chovat jako vlastník, budu respektovat zákon a dělat to, co mi zákon dovolí,“ vyjádřil se Josef Figura s tím, že do budoucna plánuje na všech vlecích na Pradědu zřídit jednotný odbavovací systém a hodlá také vyměnit technologii šleprů. Nájemní vztah se společností Oldřicha Pilce by měl trvat do roku 2011. „Nemám s tím problém. Nebráním se ani tomu, zřídit tam jednotný odbavovací systém,“ řekl Oldřich Pilc.

O tom, jak Karlova Studánka naloží s penězi z prodeje, má její vedení jasnou představu. V obci brzy vznikne takzvaný Integrovaný dům, kde najde zázemí sbor dobrovolných hasičů a stanice obecní policie, kterou chtějí v Karlové Studánce zřídit. Brzy by se měl dočkat oprav chodník po obou stranách ulice od obchodu Horalka až k hotelu Hubertus. V plánu je také nadstavba nad prodejnou potravin. Peníze za prodej vleku by měly posloužit k dokrytí dotací, jenž obec hodlá čerpat z fondů Evropské unie.

Zuzana Pršalová