Silnice z Krnova do Bruntálu prochází v úseku mezi Zátorem a Novými Heřminovy územím, kde je plánována stavba přehrady

„Je to důležitá silnice, a jestliže znemožníme cestování po ní, tak je nutné, abychom ji přeložili,“ informoval ministr dopravy Dan Ťok, proč se vláda zabývá uvolněním 1,2 miliardy korun na tuto přeložku. Tento návrh vládě společně předložili ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr dopravy Dan Ťok.

Výkupy pozemků na přeložku silnice v současnosti zajišťuje státní podnik Povodí Odry, protože majitelům může nabídnout podstatně vyšší částku za metr než státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Silnice je dopravní stavba, která sice nemá protipovodňový efekt, ale výkup pozemků přesto probíhá podle stejného ceníku jako u vodního díla. Spolupráce investorů ŘSD a Povodí Odry je nezbytná, protože některé objekty přehrady a silničního tělesa se musí stavět v součinnosti.

NEJASNÝ TERMÍN STAVBY

Jednání vlády o přeložce silnice přineslo zásadní změnu. Zatímco dříve investoři uváděli konkrétní letopočet, kdy předpokládají výstavbu vodního díla nebo přeložku silnice, v současnosti už tyto stavby termín nemají. Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, potvrdil České televizi, že termín zahájení stavby přeložky nelze předjímat.

Podle původního harmonogramu z roku 2008 měla být přeložka silnice realizována v letech 2013 až 2015. Přehrada Nové Heřminovy se měla budovat v letech 2014 až 2020.„Předpokládáme, že by se s výstavbou přehrady Nové Heřminovy mohlo začít po roce 2023. Postavena by mohla být během čtyř stavebních sezon,“ informovala před rokem Helena Šindlerová z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Aktuální předkládací zpráva ministra dopravy Ťoka a ministra zemědělství Tomana uvádí: „Vzhledem ke stavu přípravy, kdy zatím není jasný termín zahájení realizace silniční stavby ani stavby vodního díla a zajištění finančních prostředků, se v současné době jeví jako předčasné, připravilo Ministerstvo dopravy s Ministerstvem zemědělství zatím pouze informaci pro členy vlády o aktuálním stavu přípravy silniční stavby.“