Nové Heřminovy prožily důležitý volební duel. Přípravy přehrady pokročily tak daleko, že strategická rozhodnutí obec zřejmě čekají v tomto volebním období. Bude záležet na zastupitelstvu, zda se v očekávané právní bitvě obec vydá cestou ústupků a kompromisů, nebo bude pokračovat v tvrdé linii.

Poslední dvě volební období zastupitelé Heřminov důrazně trvali na tom, že vláda i investor musí s obcí jednat o přehradě jako s rovnocenným partnerem a respektovat jejich připomínky.

Zatímco obec předpokládá, že bez jejího souhlasu stát přehradu nepostaví, ministerstvo zemědělství je připraveno vyvlastnit obecní pozemky a jeho právníci přemýšlí, jak obejít územní plán obce. Bude záležet na novém zastupitelstvu, jakou strategii zvolí v jednáních se státem.

„Vyprofilovaly se jen dvě kandidátky, a my se tak ocitáme na osudovém rozcestí. Budete volit nejen konkrétní zastupitele, ale příští osud naší obce. Ne na deset dvacet let, ale navždy,“ oslovilo voliče sdružení Proti přehradě, které vede dosavadní starosta Ludvík Drobný.

Ten prosazuje tvrdou linii vůči státu, zatímco například nový zastupitel Rastislav Vlček za Rozvoj obce před volbami navrhl, aby obec peníze určené na právní služby přesunula na pomoc důchodcům a rodinám s dětmi při hrazení výdajů za popelnice. Mezi Proti přehradě a Rozvojem obce sice před volbami jiskřila ostrá výměna názorů, přesto je spojuje důležitý bod, na kterém se shodnou: obec potřebuje obchvat.

„Obchvat obce je pro nás nejdůležitějším projektem,“ tvrdí Rozvoj obce. Zatímco Topolánkova vláda obchvat schválila jako kompenzaci za přehradu, Sobotkova vláda obchvat Heřminov z úsporných důvodů zrušila.