Spolek Přátelé Vrbenska dnes v 16 hodin zahájí výstavu archivních fotografií, která je pokračováním úspěšné Výstavy na ulici. „Až do 26. října si zájemci mohou prohlédnout unikátní snímky z kulturního a sportovního života i z historie Vrbenska,“ řekl předseda spolku Karel Michalus.

Výstava oslovila i starostku Vrbna pod Pradědem Květu Kubíčkovou. Svěřila se, že díky více než 1500 vystaveným dobovým fotografiím nyní vnímá historický vývoj města a život lidí v tomto regionu mnohem intenzivněji.

„Uvědomila jsem si mnoho průlomových událostí, které ovlivnily současnost i osobní životy mnoha lidí. Vrátily se mi vzpomínky na léta, kdy jsem nějakou dobu pracovala ve Vrsanu, který již dnes ani nestojí. Velmi mě oslovilo také téma sportu. Z Vrbna totiž pochází řada vynikajících sportovců,“ uvedla starostka s tím, že vždy je dobré zastavit se, ohlédnout, zavzpomínat a pokusit se pochopit souvislosti.

„Myslím, že výstava oslovila každého po svém. Někdo vzpomněl na určité období s pocitem spokojenosti, jiný s hořkostí nebo bolestí. Někdo srovnává kvalitu života kdysi a nyní,“ pokračovala Květa Kubíčková.

Posádka záchranného vrtulníku. Ilustrační snímek.
Muž v Bruntálu spadl z lešení, zasahovat musel i vrtulník

„Pro někoho jsou vzpomínky spojeny s rodinou, přáteli a podobně. Pamětníků už ubývá, takže vítám, že všechny ty vzpomínky a ohlédnutí v čase výstava předává našim dětem a vnukům,“ oceňuje starostka aktivity Spolku Přátelé Vrbenska.

„Chrlí jednu akci za druhou a město obrovsky propaguje. Musím přiznat, že leckde nám tento spolek v dobrém závidí,“ usmála se starostka Kubíčková s tím, že spolek také dokáže aktivitami spojovat lidi.

Oslovují nejen místní občany, ale i turisty a zahraniční hosty, kteří přijíždí na Vrbensko za krásami Jeseníků. Například Lapkové z Drakova oslovují fanoušky z celé republiky.

Ve spolku působí nadšenci a pracovití lidé ochotní dělat něco pro druhé. Dělají to spontánně, jen proto, že mají rádi své město a lidi kolem sebe.     

Ilustrační foto
Tai-chi: čínské umění boje, kterým pečujete o zdraví
Parní vlak - Osoblažsko
Nádraží Osoblažky mění majitele, změní i podobu