Handpany jsou magický hudební nástroj, který připomíná UFO zvukem i vzhledem. Díky velmi sofistikované konstrukci mají tyto kovové talíře centrální basový tón a dalších sedm až devět tónů po obvodu.

Vybízejí ke kreativní intuitivní hře. I úplný začátečník pocítí při improvizaci meditační souznění s nástrojem, a pokročilí muzikanti na ocelových melodických bubnech vykouzlí hotové zázraky a virtuózní sóla.

Výrobci jsou většinou firmy za Švýcarska, Německa a Španělska, ale už se objevila i česká značka Sundrum. Nabízí handpany ve spoustě barevných odstínů, různých ladění, tvarů i typů jazýčků, které vytváří zvuk.

Většina hráčů dává přednost bubnování rukama, ale na některé druhy handpanů se doporučuje speciální pogumovaná palička.

Nejlepší na tomto nástroji je, že zní dobře i s jinými nástroji, třeba s kytarou nebo s bubny. Zatím majitelé těchto málo známých nástrojů budí pozornost, ale pomalu se tato nová kovová hračka zabydluje v českých domácnostech i v kapelách. Lze na něm do omrzení objevovat stále nové kombinace zvuků a tónů.

Na dnešní setkání v krnovské Hospodě Pod obrazem může přijít, kdo ještě o hadpanech nikdy neslyšel, ale i ti, kdo už propadl jejich kouzlu.

Ve středu 1. srpna se zde od 19 hodin odehraje Relaxačně energetická smršť na vesmírné handpany. Vstupné je dobrovolné.

Po úvodním koncertě bude následovat hudební jam, takže si každý může přinést svůj oblíbený nástroj a přidat se. „Zahrajeme si všichni,“ lákají organizátoři.