Průměrnou návštěvnost v sobotu a prakticky nulovou v neděli hlásí většina středisek v Jeseníkách.

„Bylo zataženo a teplo. Když sníh taje, tak takové počasí lidi moc nenastartuje,“ řekl majitel areálu v Branné Rostislav Procházka. Od nového týdne si slibuje zlepšení.

Neděle sice začala deštěm, ten se ale postupně proměnil ve vydatné sněžení. Ochlazení vítá i Miloš Hladký, provozovatel areálu Miroslav v Lipové – lázních. V neděli totiž musel kvůli počasí středisko zavřít. „V sobotu bylo teplo. V noci přišel déšť a tak jsme lanovky výjimečně zastavily, aby se sjezdovky nezničily. Ukázalo se, že to byl dobrý tah, protože teď sněží, meteorologové hlásí ochlazení, takže chci věřit, že to bude lepší. V pondělí už pojedeme,“ prohlásil Hladký.

Špatné počasí a vylidněné sjezdovky na jednu stranu nahrály záchranářům. Neměli tolik zásahů. V neděli večer po páté hodině ale museli rychle do terénu. Čtveřice běžkařů neodhadla čas a v podvečer se vypravila na túru po žluté značce z Ovčárny do Karlova.

„Vydali se pozdě. Celý den je špatná viditelnost, mlha, vítr a ještě sněží, takže sešli ze značky,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Běžkaři měli štěstí, že u sebe měli mobilní telefony a v nouzi si mohli přivolat pomoc. Záchranářům stačilo pár desítek minut k tomu, aby turisty objevili. Přibližně hodinu od nahlášení už běžkaře transportovali zpět na Ovčárnu. „Nejsou podchlazení ani zranění,“ dodal Klimeš.