Poprvé v letošní zimní sezoně se rozjede Skiareál Avalanche pod Pradědem, který milovníci zimních sportů najdou nedaleko stejnojmenného hotelu mezi Dolní Moravicí a Václavovem. „V sobotu a neděli začínáme s celodenním lyžováním. Autem se dostanete až k lanovce,“ řekla Michaela Cutáková z recepce hotelu. Užít si mohou lyžaři čtyřsedačkovou lanovou dráhu.

Vleky v Suché Rudné v provozu

Poprvé se rozjede o víkendu vlek v areálu v Suché Rudné. Vlek mezi Bruntálem a Vrbnem pod Pradědem pojede po celý den v sobotu i v neděli. „Počítáme s víkendovým lyžováním tento i příští víkend. Denně pojedeme až v období svátků,“ uvedl provozovatel Ski Annaberg Petr Drápala. S tím, že jím spravovaný lyžařský areál v Andělské Hoře ještě nespustí kvůli nedostatku sněhu. Pokud ho napadne víc, rozjede se i tento vlek.

Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám uvedou o víkendu opět do provozu vlek U Pradědu v Karlově pod Pradědem. „Zahájíme provoz pojízdného pásu pro začínající lyžaře. Těšíme se na vás o víkendu v době od 9 do 16 hodin. Areál Ski Karlov vhodný pro rodiny s dětmi,“ sdělil vedoucí lyžařského areálu Ski Karlov Pavel Švrlanský. Vleky jsou v provozu denně od 9 do 16 hodin také v sousedním Skiareálu Kazmarka.

V Jeseníkách ubylo vlivem oteplení v první polovině týdne přibližně pět centimetrů sněhu, podmínky pro zimní sporty návštěvníci najdou téměř ve všech lyžařských střediscích. Většina jich zatím jede v částečném provozu, kdy se dolaďují poslední úpravy před největším náporem lyžařů. Ten začíná hned po vánočních svátcích. Do té doby ovšem lyžaři ještě mohou lyžovat za nižší, mimosezónní jízdné.

„V provozu máme již druhým týdnem dvouapůlkilometrovou sjezdovku, o víkendu čekáme stovky lyžařů. Minulý víkend se jich zde vystřídalo na tři tisíce, ve všední dny zde bývá kolem stovky lidí,“ sdělil ředitel nově otevřeného areálu v Koutech nad Desnou Martin Medřický. Na první lyžovačku se připravuje také středisko Oáza v Loučné nad Desnou.

„Díky počasí se podařilo zasněžit velmi kvalitně celou sjezdovku. Provoz před Vánocemi je omezen na víkendové lyžování a páteční večerní. Letošní sezonu lyžujeme bez zdražení s nabídkou pro školáky, po předložení razítka školy nebo žákovské knížky mají jízdné na tři hodiny za 100 korun,“ sdělil majitel střediska Leoš Klaban.

Červenohorské sedlo

Lyžovat se bude také na Červenohorském sedle, kde budou zatím v provozu pouze vleky na jižních svazích. Areál nemá umělé zasněžování. „Na Ovčárně leží přibližně třicet čísel sněhu, v nižších partiích o deset centimetrů méně,“ informoval dispečer Horské služby Jeseníky. Vleky a lanovky jsou v Jeseníkách v provozu zejména v areálech, které mohou vyrábět technický sníh.

Vyznavači sjezdového lyžování si mohou podle informací Horské služby zajezdit například také ve střediscích v Branné a na Ramzové, v provozu je také areál Kareš v Koutech nad Desnou a Karlov. Denně aktualizované informace o jednotlivých střediscích včetně záběrů webových kamer lze najít na www.holidayinfo.cz.

Trasa pro běžkaře

Do hor mohou o víkendu vyrazit i lyžaři na běžkách, sjízdná a upravená je trasa mezi Švýcárnou a Ovčárnou. „Tato trasa je zatím jediná, kam se dá na běžkách vyrazit, sněhu je na horách stále málo,“ řekl dispečer Horské služby. V Jeseníkách nadále platí první lavinový stupeň, rizikové katastry se ale nacházejí mimo turisticky značené trasy.

(kaj, hak)