V Muzeu vidlí v Lichnově odstartovala přípravy na velikonoční svátky návštěva Ládi Klívara ze sousední Dubnice. Přišel do muzea jako první letošní dárce vidlí. „Láďa Klívar loni v létě trochu tajemně slíbil, že muzeu daruje vidle, ale až dozraje ten správný čas. Dostál svému slibu takovým způsobem, že jsem se zmohl jen na: tak to je nářez!," zavzpomínal zakladatel lichnovského muzea vidlí Jan Gemela.

O Láďovi Klívarovi je známo, že na své zahradě už léta sází různé vrby, aby měl dostatek proutí na velikonoční tatary. Plete je pro kamarády a rodinné příslušníky mužského pohlaví. Tentokrát ho políbila vidlácká můza, takže upletl pomlázku ve tvaru vidlí. Vidláci hned vymysleli adekvátní říkanku: „Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, majznu vás vidlami".

.

Láďa Klívar z Dubnice upletl pro lichnovské muzeum tuto speciální pomlázku ve tvaru pětihrotých vidlí. Tak se zrodily Vidlikonoce. foto: www.muzeumvidli.cz

Písnička Pohoda od Kabátů je už dávno považována za neoficiální hymnu českých vidláků, protože opěvuje vidle, lopaty, motyky a český venkov. Když se Honza Gemela v pondělí vydal zavátými cestami na šmigrust, zněla mu v uších.

„Kabáti k tomu mají luxusní klip, jako kdyby to natáčeli přímo u nás ve vidláckém pohraničí. A k tomu ten text: Jak jsou naše cesty zavátý, tak vezmem vidle a nebo lopaty, když něco nejde, co na tom sejde, my máme čas. Sám bych to nedokázal říct výstižněji," popsal Gemela dojmy ze zasněženého šmigrustu.

Většinou jezdí na bílém koni, ale tentokrát zvolil hnědou kobylku Ronču. „Kdybych jel na bílém koni, asi by mě sousedé považovali za svatého Martina, co má tu sněhovou kalamitu na svědomí. Navíc je bělouš na sněhu sotva vidět a to vypadá na fotkách blbě. Ronča je už sice babka, má 27 let, ale na sněhu vypadá výborně," dodal Gemela, který letos poprvé vyzkoušel pomlázku ve tvaru vidlí. Ta děvče šlehne pětkrát na jedno rozmáchnutí.

Někde jako poděkování za koledu kobylka Ronča potěšila zahrádkáře hromádkou čerstvého koňského hnoje. „Je právem každého vidláka s pomlázkou ve tvaru vidlí choditi a na Velikonoce se zmrskati," definoval Gemela podstatu vidláckého svátku Vidlikonoc.

.