Pokud si věříte, že dokážete aspoň základní ptačí druhy určit, zaznamenávejte si jejich výskyt do formuláře. „Až stav nouze skončí, formuláře vyhodnotíme a nejlepším pozorovatelům a dalším vylosovaným zašleme věcné ceny.

ČSOP se podporou výskytu divokých zvířat na zahradách zabývá dlouhodobě ve svém programu Živá zahrada. V rámci tohoto programu pak pro všechny, kteří teď mají čas a tak úplně nevědí, co s ním, a současně mají k dispozici zahradu, vyhlásil zvláštní soutěž nazvanou Živá zahrada – Koukej, kde co lítá!“ popsal ČSOP možnost jak stav nouze změnit v něco užitečného.

Kdy jindy nastane taková příležitost spojit síly pozorovatelů a plošně zmapovat výskyt ptačích druhů na českých zahradách? V rámci soutěže je dovolené ptáky na zahrady lákat – například poskytováním vody či přirozené ptačí potravy, ale také instalací ptačích budek. Ovšem základní pravidlo nařizuje zaznamenávat pouze ty ptáky, kteří se viditelně dotknou povrchu zahrady, včetně stromů a staveb stojících uvnitř oplocení. Nepočítá se tedy například přelet čápa.

V rámci soutěže vylosované zahrady dostanou od Českého svazu ochránců přírody hodnotné ceny jako dalekohled, nebo třeba také pytlík netopýřího guana. Výhodou je, že hnojivo z netopýřího trusu na rozdíl od živých netopýrů neobsahuje žádné koronaviry.

„Všem soutěžícím žákům a studentům středních škol na požádání ČSOP vystaví potvrzení o tom, že po dobu stavu nouze se jen tak nepoflakovali, nýbrž věnovali čas biologickým pozorováním,“ slibuje Petr Stýblo z Český svaz ochránců přírody. Podrobnosti o projektu najdou zájemci na www.zivazahrada.cz.