Po horké neděli se kolem osmnácté hodiny nad rozpálenými krnovskými chodníky vytvořily vzdušné proudy, které ulicemi profukovaly směrem k náměstí. Jak se chovají vzdušné proudy nad náměstím sledovali vzduchoplavci vypuštěním testovacího balonku. Do dvaceti metrů stoupali relativně kolmo, pak je ale vítr prudce hnal na fasády domů.

„Ideální podmínky pro start vždy nastanou tak hodinku nebo dvě před západem sluníčka. Předpověď na dnešní den je velmi příznivá, ale musíme ještě minimálně půlhodinku počkat, až se termika a vzdušné proudění stabilizují. Prosím o trpělivost, než přijde čas na rozhodnutí o dalším postupu. Samotné nafouknutí balonu a příprava startu zabere asi dvacet minut a je téměř jisté, že se ho dnes už dočkáme,“ uklidňovali organizátoři natěšené Krnovany, kteří kvůli nepříznivému počasí o tuto balonovou atrakci přišli už před pár měsíci při Hornoslezských slavnostech.

Netrpěliví byli především Lenka Dedková, Jiří Dedek, Ondřej Pecha, Daniel Peška, Jan Řezníček a Adam Buchaniec, kteří let balonem vyhráli v soutěži rodinných týmů na Hornoslezských slavnostech. Každá minuta, o kterou byl start odložen, znamenala prodloužení adrenalinové euforie. Žaludek sevřený cestovní horečkou se mísil s netrpělivostí a vyčkáváním velkolepého zážitku na celý život.

Konečně zazněl pokyn nafouknout balony a plynové hořáky se rozběhly naplno. Z haldy textilu se pomalu začaly zvedat dvě kopule. Přihlížející už uzavírali sázky, jestli půjde jako první do vzduchu červený Unicredit, nebo zelený, který si pojmenovali Naváto. Zatímco v jedné gondole se sešli výherci z Hornoslezských slavností, v koši druhého balonu se těšili, až uvidí Krnov z výšky, starostka Renata Ramazanová, starosta Hlubčic Jan Krówka, ředitel Městského kulturního střediska v Hlubčicích Zbigniew Ziółko, zástupce Městského úřadu v Prudniku Mirosław Banaś, zástupce generálního sponzora slavností Petr Dudek a krnovský fotograf Erik Vodička.

Posádka byla pasována na vzduchoplavce

Koš zeleného balonu Naváto se odlepil od země o chlup dřív a náměstím zaburácel potlesk. Za chvíli byly balony tak vysoko, že nebylo možné rozeznat tváře členů posádky. Občas se na nebi některý z balonů při dolním okraji rozsvítil, jak do něj pilot přifoukl plamenem horký vzduch. V bezpečné vzdálenosti na nebi kroužilo také motorové rogalo. Po půlhodinovém letu oba balony přistály na poli nedaleko Hlubčic a jejich osazenstvo bylo pasováno šampaňským na vzduchoplavce.

Před více než dvěma sty lety kolem roku 1783 testovali bratři Montgolfierové první balon na světě. Horký vzduch vyráběli spalováním slámy. První vzduchoplaveckou posádkou byli kohout, beran a kachna. Dnešní horkovzdušné balony jsou vyrobené z nylonové textilie odolné proti vysokým teplotám. Koše jsou pletené z proutí.

Propan v ocelových lahvích by měl vystačit minimálně na dvě hodiny letu. Kurz a rychlost letu balonu určují směr a síla větru. Vítr má v různých výškových hladinách rozdílný směr, takže stoupáním a klesáním do příznivé vrstvy může pilot částečně balon řídit. Základním předpokladem pro provoz balonu je platný pilotní průkaz a složení zkoušek na Úřadu pro civilní letectví. Koncesi pro pořádání vyhlídkových letů vydává ministerstvo dopravy. Balony musí každý rok na testy.