Betlém se v období Vánoc v kopřivenském kostele staví od nepaměti. V poslední době ho tvořila směs figurke různé velikosti, materiálů, stáří a stylů.

Při velkém úklidu na začátku letošního roku se mezi harampádím objevila zaprášená krabice s dřevěnými postavičkami. Přesněji řečeno s torzy těl, z nichž mnohá měla ulámané ruce a nohy, opadávala z nich barva. Po hrubém očištění bylo zřejmé, že se jedná o ucelenou kolekci.

„Zdálo se, že tento betlém má historickou hodnotu. Rozhodli jsme se proto, že ho necháme restaurovat,“ řekl farář hanušovické farnosti, pod níž Kopřivná spadá, Artur Andrzej Górka.

Parkoviště před krnovským Lidlem na Štědrý den 24. 12. 2022
VIDEO: Nežádoucí nadílka na parkovišti v Krnově má svůj "vánoční" příběh

Po letech ve vlhké komoře putovalo dvaadvacet figur s velkým slonem a dvěma velbloudy do restaurátorské dílny v Návojné na česko-slovenském pomezí. Restaurátor jim během několika měsíců vrátil někdejší krásu.

„Byla to hromada figurek, rozbitých, někdy polovičních, špinavých. Navíc byly přelakované ztmavlým syntetickým lakem. V první fázi jsem si myslel, že je nechám v té patině, ale vypadalo to škaredě. Ztmavlý lak jsem mechanicky sundal dolů. Na většině figurek chyběly ruce nebo nohy, ty jsem dořezával,“ řekl Petr Káňa.

Podle jeho odhadu je betlém produktem některé z kostelních dílen z konce 19. nebo začátku 20. století. Vyroben je ve stylu charakteristickém pro tehdejší německé řemeslníky. Restaurovat se jej Petr Káňa snažil co nejcitlivěji.

Vánoční otužilecká tradice Bruntálský krystalek je založená na společném plavání v zamrzlém kobylím rybníku. 25. prosince 2022.
VIDEO: Bruntálský Krystalek, nejprve sekali hasiči, pak šli otužilci do vody

„Kde byla možnost, zůstala původní polychromie. Figurky jsou jen doretušované, aby zůstaly v příjemné patině, v charakteru, který jim dal tvůrce,“ objasnil

„Je vidět, že betlém dělal šikovný řezbář. Dal si záležet na detailech. Myslím, že je to hodnotná věc,“ doplnil.

Restaurování vyšlo na padesát tisíc korun. Deseti tisíci přispěla obec, na zbytek složili místní věřící a příznivci myšlenky obnovy betléma. Svépomocí Kopřivenští zbudovali nový stůl, na kterém je betlém rozložený, a opravili stáj, v níž se nachází svatá rodina.

Štědrovečerní pohádka v krnovském kině Mír 24. prosince 2022.
Krnovská tradice: štědrovečerní pohádka s popkornem v kině

V obnově betléma by Kopřivenští rádi pokračovali. Pokud se podaří sehnat finanční prostředky, chtějí zadat rekonstrukci nejvíce poničeného historického pozadí a stáda ovcí.