Ani amputace nohou mu nezabránila, aby se vrátil k pilotování. Ještě během rekonvalescence v červnu 1927 vzlétl Gheorghe Bănciulescu s protézami namísto nohou. Byl to první případ beznohého pilota v historii letectví.
Bănciulescu na Rýmařov a zdejší lékaře nikdy nezapomněl a několikrát se sem vrátil. Dnes je Gheorghe Bănciulescu pro Rumunsko národní hrdina. Jeho jméno nese rumunské letiště ve městě Ploješť, asi 60 kilometrů od Bukurešti.
Stal se také symbolem česko-rumunského přátelství, protože čeští piloti mu příkladným způsobem projevili respekt a solidaritu. Provedli několik přeletů nad rýmařovskou nemocnicí, aby pozdravili a povzbudili těžce zraněného rumunského kolegu, který se tam léčil pod dohledem špičkového lékaře Julia Boeseho. U nás je tento příběh málo známý. Obyvatelé Rýmařova se s ním seznámili prostřednictvím dokumentárního filmu Gheorghe Bănciulescu – A přece budu létat, který zde měl premiéru v roce 2013.
Pilota Češi a Rumuni uctili společně
Tyto události připomíná památník v areálu Nemocnice AGEL Podhorská v Rýmařově. Právě u něj se 20. července 2023 odehrál slavnostní ceremoniál. Datum nebylo zvoleno náhodně. Na 20. července připadá Den rumunského letectví a vzdušných sil.
V Rýmařově vzdali hold slavnému pilotovi rumunská velvyslankyně Antoaneta Barta, rumunský ministerský rada Valerică Bojian, předseda Sdružení Rumunů v České republice Nicolae Dedulea, obranný, vojenský a letecký atašé Rumunska v České republice plukovník Iulian Soare, generál letectva Cezar Stănciulescu a další hosté. Samozřejmě nechyběl ani starosta Rýmarova Luděk Šimko a hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.
Mechanik havárii v Jeseníkách nepřežil
Rumunská velvyslankyně byla dojatá tím, že ceremoniál zahájil přelet letounů české armády. "Tato letadla nám připomněla skutečnost, že po dobu jednoho měsíce, co byl Gheorghe Bănciulescu hospitalizován v Rýmařově, čeští piloti denně přelétali nad touto nemocnicí, aby tímto způsobem zdravili svého těžce zraněného kolegu," uvedla velvyslankyně Antoaneta Barta a poděkovala brigádnímu generálovi Rudolfu Strakovi, že se přeletem stíhaček česká armáda připojila k této vzpomínkové akci.
Vzpomněla, že kromě Bănciulesca seděl v letadle také jeho rumunský kolega mechanik, který havárii nepřežil. Vyjádřila naději, že také tento průkopník aviatiky jednou bude mít v tomto regionu svůj památník.
Letecká linka Praha Bukurešť slaví 90 let
"Dnes oslavujeme den rumunského letectva, k jehož slávě přispěl také Gheorghe Bănciulescu. Navždy zůstává zapsán v dějinách jako první pilot na světě, který létal s protézami místo nohou. Navíc letos oslavujeme 110 let od založení vojenského letectva v mé vlasti. Také další výročí nám připomíná, že Rumunsko a Československo vždy byly v popředí mezinárodního letectví.
Před 90 lety v roce 1933 byla zahájena českými aeroliniemi první pravidelná letecká linka Praha Bukurešť. Tento památník nám vypráví o lidských hodnotách, projevech solidarity a přátelských vztazích, které mezi Čechy a Rumuny existovaly tehdy stejně jako dnes.
Význam naší společné minulosti je obzvlášť relevantní v dnešní době poznamenané tragickým konflikterm od února 2022 odehrává nedaleko našich hranic. Invazí na Ukrajinu vyvolalo Rusko největší konflikt od konce druhé světové války. Dnes jsme členy stejných organizací, které sjednocují demokratické státy, a hájí tytéž principy mezinárodního práva na evropské i mezinárodní úrovni," uvedla rumunská velvyslankyně Antoaneta Barta.
Památník vznikl před deseti lety
Letos uplyne deset let od odhalení pomníku věnovaného Gheorghe Bănciulescovi a lékařům nemocnice v Rýmařově, kteří mu pod vedením lékaře Julia Boeseho na podzim roku 1926 zachránili život.
"Bronzová pamětní deska s vyobrazením Gheorghe Bănciulesca a nad ní umístěný orel z bílého mramoru byly zhotoveny v roce 2013 Velitelstvím vzdušných sil Rumunska ve spolupráci s Velvyslanectvím Rumunska v České republice, městem Rýmařov, Kulturní nadací Bartoc, Podhorskou nemocnicí Rýmařov a za finanční a logistické pomoci pana Nicolae Deduley, předsedy Sdružení Rumunů v České republice," doplnila Jana Hrbáčová, mluvčí Nemocnice AGEL Podhorská v Rýmařově.