V Litoměřicích neznámý vtipálek podstavec sochy Rudoarmějce tajně přemaloval do podoby pračky. Krádeže praček jsou od letošního února oblíbená činnost ruských okupantů působících na Ukrajině.

V polských Hlubčicích u Krnova podobnou sochu Rudoarmějce rovnou odstranili. Oficiálně, za bílého dne a za účasti polských médií.

Zdroj: Youtube

Polský pomník nazvaný „Vděčnost Rudé armádě“ stál v Hlubčicích od roku 1945 do října 2022. Připomínal vojáky Rudé armády, kteří padli ve druhé světové válce při osvobozování Hlubčicka. 

Postava zachmuřeného sovětského samopalníka působila poněkud strašidelně.

Socha Rudoarmějce v Hlubčicích byla v roce 2017 renovována z dotací EU. Dnes ji radní chtějí  odstranit. Vandalové doplnili na podstavec barvy Ukrajiny.
Odstraní v Hlubčících sochu Rudoarmějce? Radnice má jasno

Na podstavci byla umístěna deska s nápisem: "Čest a sláva vojákům sovětské armády, kteří padli při osvobození Hlubčic“. Podstavec z 19. století je mnohem starší než socha samopalníka. Původně připomínal úplně jiné události z dějin Pruska.

Hlubčická figura Ruroarmějce byla v říjnu 2022 zlikvidována i s obeliskem, takže v parku zůstal pouze historický podstavec. Polský Ústav paměti národa navrhne a zaplatí novou podobu historického podstavce.

Institut národní paměti nechal rozebrat také další podobné pomníky rudoarmějcům v okolí. V březnu zmizel polský pomník ve Folwarku a v srpnu v Brzegu.

Památník Rudé armádě v městských sadech v Ústí nad Labem
Ničení sovětských památníků má dlouhou tradici. Po napadení Ukrajiny zesílilo

Je faktem, že podstatnou část vojáků Rudé armády tvořili Ukrajinci. Odstraňování a zesměšňování pomníků nezpochybňuje podíl Rudé armády na osvobození Československa a Polska. Češi a Poláci tímto způsobem pouze reagují na snahu Putinova Ruska obnovit sovětské impérium a ospravedlnit zavádějícím výkladem historie použití násilí a agrese vůči současné Ukrajině.

Socha rudoarmějce v Litoměřicích: