Snahou pořadatelů ze sociální prevence odboru sociálních věcí města Bruntál a Krajského střediska volného času Juventus Bruntál bylo odradit od sklouznutí do špatné společnosti, drog, kuřiva a alkoholu, neméně od páchání trestné činnosti. Cílem je také osvobození obětí od domácího násilí a vylepšení komunikace s předškoláky či seniory. Do kulturního střediska přišlo na šest set žáků a studentů ze sedmi základních a středních škol z Bruntálu i Vrbna pod Pradědem.

Mládež si užila skládání dřevěných hlavolamů, náročných na logiku. Lucie Stanjurová a Jana Frydrychová z Centra podpory inkluzivního vzdělávání z Opavy přivezly hlavolamy, jejímiž autory jsou studenti opavského gymnázia. Skládačky zaujaly mezi jinými Kristýnu Polákovou a Lucku Baklíkovou z deváté třídy Základní školy na Cihelní ulici v Bruntále. „Chtěly jsme to zkusit, jestli na to máme. Hry na logiku nás baví,“ uvedla Kristýna Poláková.

Zájem byl i o systém znakové či obrázkové řeči, který poslouží předškolním dětem, seniorům i hendikepovaným lidem. Ten představily Ivana Kmínková a Pavla Kosová z rané péče pod Slezskou diakonií Poradenského centra Krnov. Metoda jim výrazně vylepšuje kvalitu života. „Používáme různé znaky, piktogramy či obrázkové boxy. Kdo nemůže hovořit, prostě si ukáže,“ řekla k programu Pavla Kosová.

Bruntálští záchranáři měřili krevní tlak, EKG, ukázali vybavení sanity, nabídli vyzkoušet si na maketě člověka resuscitaci. „Nejčastěji se děti ptaly, zda skutečně škodí kouření, co s vysokým tlakem a jak je to s dědičnými chorobami, jako je cukrovka, cévní mozkové příhody a epilepsie. Zájem byl i o práci záchranáře,“ sdělil záchranář Richard Sobek, který mládež instruoval s kolegy Danielem Šiškou a Renatou Machů.

Hasiči žákům a studentům vysvětlili, jak se zachovat při dopravní nehodě, co je náplní práce hasičů, jak se dozvědět linky tísňového volání a na co jsou dobré. Hovořili i o plánovaném stěhování operačního střediska do Ostravy. „Dotazy se vztahovaly k tomu, zda nemůže kvůli tomuto stěhování dojít k prodlení ve výjezdu hasičů. To ale musíme nechat budoucnosti, která ukáže, jak to bude vypadat dál,“ shrnul vyšetřovatel bruntálských hasičů Antonín Ušela.

Ne všechny stánky lze v tomto článku představit. U některých mládeži radili křesťané, u jiných se mládeži věnovali tatéři či protidrogoví specialisté. „Jiné stánky poskytovaly psychologickou pomoc, poradenství a pomoc obětem domácího násilí, poradenství z oblasti poruch chování, nabídku preventivních programů, návštěvu čajovny a v rámci drogové problematiky i ochutnávku perníku,“ doplnila Šárka Šmatelková, koordinátora sociální prevence města Bruntál.