Pořadatelská bruntálská obchodní akademie do soutěže zapojila i studentky druhého ročníku Denisu Treutlerovou a Evu Havlíčkovou. Do každoroční a pro školu typické soutěže se přihlásily proto, že je psaní na klávesnici baví a rády se v něm zdokonalují. Prsty jim běhaly po písmenkách klávesnice jedna radost.

Přitom se poprvé k psaní dostaly až na obchodní akademii, na základní škole je podobné zručnosti a zkušenosti nenaučili. Děvčata konstatovala, že se jim psaní může v budoucím povolání hodit a že jím získávají velkou výhodu oproti ostatním. Ti, kteří neumí psát všemi deseti prsty, obvykle ztrácejí při hledání na klávesnici zbytečně myšlenky. „Díky soutěžím a tréninkům se nám daří pokořit konkurenci,“ řekla Denisa Treutlerová.

Denisa Treutlerová v programu ZAV pracuje i doma. „Trénuji formu doma, ale i ve škole jednou týdně. Žádnou speciální přípravu to ale pro dnešní soutěž nevyžadovalo,“ konstatovala Treutlerová. Za minutu jsou obě děvčata schopna napsat tři sta padesát až čtyři sta slov. „Třeba to bude ještě lepší,“ usmívala se studentka, která už soutěžila v Šenově i Ostravě. Tam je poráží většinou jen ti, kteří psali na klávesnici povinně už na škole základní.

Mistryně světa nechyběla

Ani letos nechyběli v Bruntále na soutěži devítinásobná mistryně světa v psaní Helena Matoušková a Jaroslav Zaviačič, už od roku 1954 tvůrce metodiky k psaní. Devatenáct let funguje jeho elektronická metoda výuky ZAV. Nutný je k ní internet, což některé školy přimělo k modernizaci. „Výuka je závislá na poměrně kvalitnější technice. I na bruntálské škole jsme letos kvůli tomu změnili písárnu za lépe vybavenou,“ uvedl Zaviačič.

Tvůrce programu vyzdvihnul práci vyučující Anděly Sedláčkové z bruntálské školy pro celý region. Sedláčková pomáhá v tomto směru škole dodnes přes to, že již je v důchodu. Spolu s dřívějším ředitelem Ladislavem Konopkou si nechali od Zaviačiče systém výuky vysvětlit, škola se nakonec stala jednou z prvních členských škol Intersteno ČR, což je mezinárodní federace pro zpracování informací, jejímž předsedou je právě Zaviačič.

Absolventi bruntálské školy důstojně reprezentují na mistrovstvích Evropy i světa. Dobrý výkon podal v bruntálské soutěži například Milan Musil z Města Albrechtic, mladý soutěžní matador a účastník letošního mistrovství světa v Číně. Nevyšly mu pouze korektury. „V soutěži nastoupilo na osmdesát soutěžících. Do budoucna bychom soutěž v Bruntále rádi internacionalizovali, chtěli bychom pozvat třeba Poláky,“ plánoval pro příští, v pořadí již patnáctý ročník soutěže Zaviačič.