„Kolejnice nás spojují – Koľajnice nás spájajú“ je projekt, který oficiálně spojil dvě úzkokolejky – technické památky - do partnerského svazku. Magnetka, plátěná taška a nová brožura poprvé představují kysuckou úvraťovou lesní železnici na Slovensku a osoblažskou úzkokolejku jako tip na výlet. 

Partnerství

V září 2021 v Ostravě poprvé zasedal česko-slovenský projektový tým. Zástupci Kysuckého múzea informovali přeshraničního partnera Slezské zemské dráhy o přípravách společného projektu. Podrobně prodiskutovali rozpočet, který umožní spolupráci při zvyšování atraktivity kulturního dědictví.

Dobrovolníci přijeli do Pelhřimov z celé republiky, aby pomáhali archeologům a pracovali na obnově gotického kostela v zaniklé obci.
Cennou památku z 13. století v zaniklé vsi na Osoblažsku opravují dobrovolníci

Slovenská strana usiluje o rekonstrukci historického osobního vagónu a lesní železnice z roku 1916. Provozuje lesní úvraťovou železnici ve skanzenu Kysucké dědiny v Nové Bystrici - Vychylovce. Domluvili se, že součástí projektu budou partnerské akce na obou úzkokolejkách a vytvoření společných propagačních materiálů.

Opravená nádraží

Další novinkou na Osoblažce jsou krásně opravená nádraží. Starostové Osoblažska, zástupci zhotovitele firmy TAYLOR stavební, projektanti a místní nadšenci se společně svezli v mimořádném parním vlaku s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslavem Kaniou. Společně projeli všechna nádraží a zastávky na trati, zkontrolovali závěrečné práce a řekli si jaké projekty se na trati připravují do budoucna.

Pojez fest Karlova Studánka, 13. srpna 2022.
VIDEO: Kuchaři v akci aneb Pojez fest v Karlově Studánce nabídl i červy s chili

Moravskoslezský kraj podpořil rekonstrukci nádražních budov na Osoblažce individuálním úvěrem na předfinancování projektu z Evropské unie a ještě díky individuální dotaci skoro pět miliónů korun podpořil úplné dokončení projektu vzhledem k současné situaci na stavebním trhu. „Dnešní velký kontrolní den, jak se nakládá s půjčkou od kraje na rekonstrukci nádraží na Osoblažsku, dopadl na jedničku. Velmi zdařilý projekt. Děkujeme všem zapojeným starostům,“ vyhodnotil svou zkušenost Jaroslav Kania.

Parním vlakem na dožínky

Znovuotevření zámku Slezské Rudoltice po rekonstrukci završí 17. srpna v 19 hodin recitál Václava Neckáře v zámecké kapli. Největší událostí roku ve Slezských Rudolticích bývá oslava dožínek na náměstí. V uplynulých letech kvůli epidemii měly rudoltické dožínky komorní charakter, ale letos si všechno vynahradíme.

Zámek Raduň hostil v sobotu 13. srpna 2022 Dožínkové slavnosti.
OBRAZEM: Raduňský zámek o víkendu ožil tradiční dožínkovou slavností

„Šetřete kačky na houpačky. Srdečně vás zveme na Dožínkovou slavnost do Slezských Rudoltic. Letošní rok je změna. Celý program se bude odehrávat v zámeckém parku. Zároveň zveme krojované družiny do průvodu,“ vzkazují organizátoři rudoltických dožínek 2022.

Dožínky se ve Slezských Rudolticích konají v sobotu 20. srpna. Fanoušci dožínek už vědí, že ideální je spojit výlet do Slezských Rudoltic s jízdou parním vlakem. Slavnostní požehnání dožínkového věnce v kostele sv. Kateřiny začíná v 10 hodin. Pak se dožínkový průvod vydá obcí od kostela k zámku. Od 11 hodin začíná v zámeckém parku kulturní program. Na vystoupení se těší dechovka Krnovanka, cimbálovka Vedrovci, country Kavalerie i Quenn Princess pro fanoušky Freddieho Mercuryho.