Martuf, Mija, Mu Shu, Mauglí, Mikuláš a Maximus, pět kocourků a jednu kočičku, porodila dvouletá norská lesní kočka Darja.

Ve zmíněném pořadí u nás ještě ne zcela ojedinělá norská koťátka také přicházela na svět. Jediná kočičí holčička je rozpoznatelná od brášků podle bílého čumáčku a půvabné růžové pusinky.

Porod začal 30. června před jednadvacátou hodinou a skončil před půlnocí. Přestože se na něj Markéta Šustrová tuze těšila, nakonec jej prošvihla. Darja totiž nejevila známky toho, že by mohla začít rodit, a tak majitelka odjela na večer mimo stanici.

Kočičí maminka zvládla porod sama

„U porodu jsem tak nebyla, koťátka rodila moje maminka. Říkala, že Darinka všechno zvládla sama, bez problémů, nemusela jí vůbec pomáhat. Sama si koťata očistila, překousla pupeční šňůru,“ řekla chovatelka Markéta Šustrová.

Šest nových přírůstků do smečky neočekávala ani ona sama. Původně počítala se čtyřmi, nakonec jich přišlo na svět šest. Čtyři kluci jsou zcela zdraví, pouze Mauglí se narodil podváhový. To mu ale nic neubírá na jeho zvídavosti a roztomilosti, přičemž není vyloučeno, že brzy posílí a vyrovná se svým sourozencům.

Maximus se liší od svých brášků a sestry barvou srsti, černobílou, a už nyní to vypadá, že bude dobrý do chovu. „Nyní nám postonávána jediná samička Mija, ani pořádně nevíme z čeho. Dostala antibiotika, momentálně už je bez nich, ale ani lékařka zatím nezjistila, co s ní je,“ posteskla si Markéta Šustrová.

Šustrová: Prodám jedině kocourky

Jedno je ale jisté. Koťátko ani jeho sourozenci netrpí nedostatkem lásky kočičí mámy Darji. „Je to úžasná maminka, v prvních dnech po porodu se od koťat nehnula ani na krok. Vyběhla se jen napít a hned byla zpátky. To jsem jí tenkrát musela nosit vodu ve stříkačce. Raději žíznila, než by opustila mladé,“ řekla Markéta Šustrová.

Darja si drobotinu pečlivě hlídá. „Co plánuji s koťaty? Zatím nepřemýšlím o prodeji Miji, tu bych si ráda nechala. Takže jedině kocourky,“ uvažovala Markéta Šustrová.