Dlouhá noc v Ludvíkově je jednou z několika akcí, které během roku pořádají obětavci ze spolku Přátelé Vrbenska. Přichází vždy v srpnu po červencové Lesní slavnosti Lapků z Drakova. Vrbenští spolkaři letos připravili nově soutěž o nejvoňavější guláš. Aby se jim a kuchařům z Ludvíkova i Polska dobře vařilo, dostalo se jim slušivých zástěr.

„Osm zástěr vyrobila obětavá seniorka Zdenička Trličíková z Vrbna pod Pradědem, která je také členkou našeho spolku zdravotně postižených. Pracovala na nich dlouho, jsme jí velmi vděčni,“ řekla při vaření guláše Eva Svobodová. Připravovala jej spolu s kamarádkou Eliškou Koryčanskou a pomocníkem Jirkou Kurečkou z Krnova. Guláš vařili v ludvíkovském restaurantu Koliba domácí, vrbenští, spolkaři i zdravotně postižení z města Glogówek.

Z kotlíků se linula tuze smyslná vůně. Členka gastronomického spolku Sami Sobie z obce Wilamowice Nyskie tvrdí, že Češi umí uvařit lepší guláš než Poláci. „V Polsku do něj dáváme daleko méně cibule. To tady jí dáváte stejné množství jako masa. To je pro nás zvláštní. Také guláš děláme méně ostrý, nepálí tak jako ten váš,“ komentovala gulášové tradice zástupkyně polského spolku Isabela Černocká. Poláci prý mají český guláš moc rádi, ale ne každý ví, jak se ten pravý český guláš dělá. „Já mám muže Čecha, takže je pro mě snadné vařit po českém způsobu,“ uvedla Isabela Černocká.

Kdo zrovna nejedl nebo neposlouchal skupiny Wagon z Krnova, Maraton z Horního Benešova nebo Country Ladies Praha, ten soutěžil. Plivání nebo spíš „flusání“ do dálky si vyzkoušela i Denisa Martínková z Ostravy. Plivalo se do dálky i na cíl. „Blbě se mi flusalo, nešlo mi to. Jen metr nebo dva,“ svěřila se Denisa Martínková. Spolu s ní plival i přítel Martin Kudela. Jeho sestra Lucie se zase zapojila do šlehačkové bitvy. „Pro srandu se má udělat všechno,“ shrnula Denisa Martínková. Šlehačky po celém těle se při bitvě dočkali také Filip, Marek a Dan Jelínkovi s teprve čtyřletým Marečkem Brázdilem z Vrbna pod Pradědem.

„Bitva byla super. Myslím, že jsem se více trefoval do ostatních nežli oni do mě,“ těšil se Dan Jelínek. Šlehačkovou sprchou prošel i vloni. „Bylo to strašně dobré, super. Jsem tu poprvé a příští rok zase určitě přijdu,“ slíbil soutěžící Marek Jelínek.Návštěvníci mohli obdivovat modely super moderních vozů. „Jde o výstavku Auto Heller, bez nich by se organizace Dlouhé noci neobešla.

Podobně je to se zemědělským podnikem z Města Albrechtic, který nám již několik let dává vajíčka do soutěže k překonání českého rekordu v hodu vejcem dvojic. Všechny pomocníky ale vyjmenovat nelze,“ poděkoval šéf vrbenských spolkařů a hlavní organizátor akce Karel Michalus. Vyzdvihnul rovněž podporu ludvíkovské starostky Dany Selingerové. „Spolupráce s ní je lidská a obětavá,“ dodal Michalus.