'DEN S …'
Než se velor vydá za oceán představit se bohatým klientům na světových motoristických výstavách v Las Vegas, v Dubaji, v Moskvě a v New Yorku, aspoň na jediný den ho vzal Pavel Brída ukázat do svého rodného Krnova. Velor-x-trike, jak se pokračovatel rodu velorex oficiálně jmenuje, všude působí obrovský rozruch. Odpovídá tomu, že je to po konstrukční stránce jedna velká kuriozita a navíc jediný exemplář na světě.
Jakmile Pavel Brída velor zaparkoval na náměstí v Krnově, během pár minut se kolem něj seběhl houf lidí. Starší Krnované hledali, v čem se velor liší a v čem se shoduje s původním velorexem, a vzpomínali, jaké přezdívky kdysi vymysleli pro tato legrační vozítka.
Skupinka tenagerů odmítala uvěřit, že něco takového bylo vyrobeno v České republice. „Jaký je tam motor? Jaký má obsah? Vážně to má pod kapotou Hondu 1300? Tak to musí být síla, protože původně tam přece býval motor z Jawy 250. Určitě to má úplně jiné jízdní vlastnosti, ale jinak je na detailech jasně vidět, jak pokračuje v koncepci velorexu. Je to prostě ohromné, jak jste to vymysleli,“ rozplýval se nad velorem náhodný kolemjdoucí, který si nenechal ujít příležitost prozkoumat tuto raritu zblízka.
„Já jsem ten nový velorex před časem viděl ve specializovaném časopise, ale na vlastní oči ve mně zanechal úplně jiný dojem. Sám pro sebe bych si ho asi nepořídil, na to je moc drahý a divný, ale věřím tomu, že si brzy najde kultovní nadšence a obdivovatele,“ podělil se o svůj názor další z přihlížejících, Karel Kubala.
„Bohužel takovou kuriozitu už v Krnově nejspíš nikdo nikdy neuvidí. Pochybuji, že by se v Krnově pro něj našel zákazník ochotný zaplatit přes půl milionu. Je to exkluzivní věc určená pro třídu s vyššími příjmy. Když mě v Praze na srazu velorexů odchytili redaktoři z televize, uvědomil jsem si, že by byla škoda, kdyby ho Krnováci znali jen z obrazovky, když je mým prostřednictvím také trochu spojen s Krnovem.
Vždy jsem se hrdě hlásil k tomu, že jsem Krnovák,“ vysvětluje Pavel Brída, proč kromě Ameriky, Ruska a Emirátů rozhodl velor prezentovat také v Krnově. Chtěl se samozřejmě s velorem v Krnově pochlubit také svému otci, po kterém zdědil lásku k motorům. V rámci republiky se velor většinou přepravuje na vozíku, a když už s ním Brída výjimečně přece jen někam vyrazí na projížďku, tak nezastavuje, aby si kolemjdoucí mohli světový unikát prohlédnout zblízka. V tuto chvíli už se nakládá na kontejner před cestou do Ameriky.
„Je to vlastně funkční prototyp, který jsem si vyrobil sám pro sebe. Teď s ním objíždíme světové výstavy a autosalony, a čekáme na zájemce, kteří si mohou něco takového dovolit. Zákazníkovi představíme prototyp pro inspiraci a pak mu vyrobíme orginální model přímo na míru. Může si vybrat kola, barvu, motor a třeba interiér v bílé kůži - vše mu vyrobíme na zakázku. Každý kus bude ručně stavěný exkluzivní originál podle individuálních potřeb klienta. Nikdy z toho nebude sériová výroba. Kusová práce vám garantuje, že se nikdy na silnici nepotkají dva stejné velory,“ uzavírá Pavel Brída.