Akce byla zahájena vystoupením hornické kapely Dolu Darkov Stonava a půvabných mažoretek Dixi, které svou pečlivou přípravou vyšplhaly ve výkonnostním žebříčku až na post mistryň Evropy. Slavnostní zahájení proběhlo v hudební hale lázní. Ředitel Státních léčebných lázní doc. Ing. Lubomír Schellong, Ph.D., který ve svém proslovu vysvětlil přítomným, proč se Hornické slavnosti konají zrovna v Karlově Studánce, přestože se zde už dávno nic netěží.

,,Po desítky let tvořili klientelu lázní Karlova Studánka z osmdesáti procent horníci, kteří si k nám jezdí léčit dýchací cesty. Také v historii lázní je zaznamenáno, že zde v minulosti probíhala těžba různých nerostů. Proto jsme uspořádali Hornické slavnosti na počest patronky horníků svaté Barborky,“ veřejně sdělit všem návštěvníkům ředitel Státních léčebných lázní Lubomír Schellong.

V dopoledních hodinách mohli zájemci navštívit v budově ředitelství výstavu hornických kahanů se zajímavým výkladem. V budově ředitelství se návštěvníci mohli seznámit s historií lázní a shlédnout aspoň na videu celý lázeňský provoz. Odpoledne proběhl promenádní koncert hornické kapely a mažoretek Dixi. Zájemci se poté mohli vydat na procházku Karlovou Studánkou, která byla obohacena výkladem průvodkyně v historickém oblečení.

Od 16 hodin pak proběhl v hudební hale lázní 30. kongres mezinárodní federace fotografů přírody, na kterém byly vyhlášeny výsledky fotografické soutěže. V kategorii ptáci se na prvním místě umístil Miroslav Kratochvíl a na třetím místě Antonín Říha.

Kategorii kompozice a forma obsadil na druhém místě Tomáš Pospíšil a v kategorii diaporama se umístil taktéž na druhém místě Petr Štola. Fotografií roku se stala fotografie od Miroslava Kratochvíla. Všem přejeme hodně úspěchů v dalším fotografování.

Svou návštěvou Hornické slavnosti poctil hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas zavítal se svou manželkou, který předával ceny při vyhlašování nejlepších fotografií přírody.

Večerní estrádní vystoupení v hudební hale uváděl herec a moderátor Pavel Handl se spoluúčinkujícími mažoretkami Dixi a hornickou kapelou. Letošní Hornické slavnosti uzavřel taneční večer v hudební hale, kde hrála skupina Švitorka Petra Szwanczara a zpíval Václav Sladký a Miloš Janák. Po celou dobu slavností probíhal jarmark tradičních řemesel a různých zajímavých věcí na zub či pro radost.

Doufáme, že se všem velmi vydařené Hornické slavnosti líbily a děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celé akce. Také mažoretkám Dixi a Hornické kapele, kteří si pro všechny návštěvníky připravili krásné kulturní vystoupení.

Radek Vráblík