Na Dýňobraní se každoročně potkávají fanoušci dýní a s fanoušky parních vlaků, kteří si před koncem sezony užívají posledních jízd na úzkokolejce Osoblažce. Organizátoři Dýňobraní z Okrasné zahrady Osoblaha prezentují své dýně nejen jako potravinu, ale také originální dekorace s esencí pozdního léta. Zatímco oči přecházejí z pestré palety krámových odstínů bílé, žluté, oranžové a zelené až do tmavých tónů s nádechem černé a modré, návštěvníkům z toho koukání brzy vyhládne. Po okukování dýní přichází další fáze: ochutnávání.

Ještě nedávno byla dýně považována za zeleninu pro chudé, ale dnes se běžně servíruje v těch nejlepších gurmánských restauracích. V Osoblaze vám připomenou, že tradiční české kuchyně je plná výborných dýňových receptů, slaných i sladkých. Ať už je dýně malá jako tenisový míček nebo metrový kolos, chuť její dužiny vždy bude velejemná a v podstatě neutrální. Někdo v chuti dýní poznává sladké tóny ovoce nebo oříšky, ale vždy je s ní potřeba ještě nějak zajímavě dál pracovat. S dýňovou chutí stejně dobře ladí tymián, kopr, oregano, bazalka, koriandr, zázvor, kari, nebo také vanilka, hřebíček a skořice. Vyhlášená dobrota je třeba takový dýňový závin s jablky nebo koláče s dýňovým džemem. Dýně je ideální k nakládání, do kompotu i na orientální čatný. Češi milují zejména jemně krémovou konzistenci dýňové polévky se šlehačkou a praženými semínky.

Aby se v Osoblaze nenudily ani děti, byly pro ně nachystány hned vedle hromad dýní kupky slámy. Dokonce i děti, které dosud znaly jen plastové skákací hrady, okamžitě vědí, jak seno funguje. Skákání, válení, házení a kamarádské bitvy nebraly konce. Když už se děti trochu unavily, čekalo je nářadí k vyřezávání dýní a typy, které se jim na Halloween jistě budou hodit.

Poslední závěrečnou fází dýňových trhů bylo nakupování. Mnohé megadýně se do igelitky nevejdou, takže si mnozí zákazníci museli půjčit kolečka, aby dopravili svůj nákup k zaparkovanému autu.