Akce, která byla pořádána jako hudebně zábavná slavnost k zakončení léta, byla slavnostně zahájena ve 13 hodin starostkou obce Ludvíkov Ing. Danou Selingerovou, která přivítala všechny přítomné návštěvníky a poděkovala všem, kteří se na přípravě a průběhu akce podíleli.

,,Každým rokem je Dlouhá noc lepší a lepší. Je to taková zvláštnost, protože akce je variabilní nejenom pro dospělé, ale i pro děti. První rok, kdy jsme společně se Spolkem Přátelé Vrbenska pořádali tuto akci, tak se všichni báli a museli jsme návštěvníky přemlouvat, aby se přihlásili do různých soutěží, které každým rokem připravujeme. Ale tento rok už je to úplně jiné. Je tu hodně zájemců, kteří se sami do soutěží zapojili a to jsem hodně ráda,“ řekla starostka obce Ludvíkov Ing. Dana Selingerová.

Také na pódiu vystoupila členka Spolku Přátelé Vrbenska paní Monika Ševčíková, která nejen že podrobněji seznámila všechny přítomné s programem a informacemi okolo celé akce, ale také si později na pódiu zazpívala společně s country kapelou Wagon Krnov. Všichni jsme také rádi mezi sebou přivítali našeho pana hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslava Palase, který zastupoval náš Moravskoslezský kraj, ale také si celou akci velmi pochvaloval a užíval.

,,Vrbensko je velice překrásné. Také Dlouhá noc je výborně zorganizovaná, protože přispívá nejenom k dobré pohodě ale i sdružuje všechny zde přítomné. Veškeré akce, které pořádá Spolek Přátelé Vrbenska kraj podporuje a financuje ze svého rozpočtu,“ sdělil hejtman Ing. Jaroslav Palas. Kdo na Dlouhou noc zavítal, tak zjistil, že hojnost návštěvníků byla veliká. Určitě tomu napomohlo vstupné, které bylo zcela dobrovolné. Při vstupu do areálu jsme mohli hned v úvodu zhlédnout typy modelů aut, která na akci přivezla společnost Auto Heller Ostrava. Vybrané typy modelů jsme si mohli prohlédnout nejenom zvenčí, ale také uvnitř vozu, což je asi taky to nejdůležitější. Určitě se tento automobilový koutek všem líbil.

,,Překvapilo mě, že je tu hodně lidí. Rádi jsme na akci přijeli, abychom mohli veřejnosti ukázat naše modely aut, ale také jsme tu jako zástupci hlavních partnerů celé akce,“ řekl vedoucí prodeje Auto Heller Opava Lukáš Zbořil. Pro všechny byla připravena také spousta stánků s různými druhy nápojů a jídla. Děti se mohly vyžít na skákacím hradě, který byl zcela zdarma. Byla také připravena projížďka na malých koních za malou úplatu. Celou akci doprovázela živá muzika v pořadí country Wagon z Krnova, zajímavá ženská hudební skupina Country Ladies z Prahy, Talisman z Vrbna pod Pradědem ve vinárně Hotel restaurantu a po celou noc zpříjemňovala zábavu nejlepší rocková skupina našeho kraje Maraton z Horního Benešova.

Celé odpoledne všichni návštěvníci mohli shlédnout nebo se také zapojit do překonávání světových a Ludvíkovských rekordů v netradičních disciplínách ,,staň se mistrem světa“. Do soutěží bylo přihlášeno spoustu dětí, ale také dospělých. Zapojili se i děti z tábora, kteří v době konání akce sídlily v místním Autokempinku. První porcí pro překonávání rekordů bylo plivání lískovým ořechem do dálky. Po této soutěži následovala zajímavá, ale velmi legrační bitva dětí, kde soutěžící po sobě házeli a matlali porce vynikající a velmi chutné šlehačky.

Tato zajímavá disciplína byla velmi adrenalinová, ale hodně zajímavá nejen pro děti, ale také pro dospělé, kteří celou bitvu pozorovali. Závěrečnou soutěží pro veřejnost byla disciplína – hod syrovým vejcem dvojic. U této disciplíny jsme mohli zhlédnout některé soutěžící, kteří nezvládli chytit vajíčko, které se jim úplně rozteklo například na oblečení nebo také na obličeji, což bylo velmi legrační. Po celou dobu všech soutěží probíhala tzv. ,,guláš párty“, což byla soutěž přátelských spolků a obce Ludvíkov o uvaření nejlepšího kotlíkového guláše. Soutěž hodnotila komise ochutnávačů, kteří určili nejlepší uvařený kotlíkový guláš, který se nejlépe povedl Svazu invalidů z Vrbna pod Pradědem.

Všechny spolky (vrbenské a polské), ale také členové obce Ludvíkov, byli rádi, že mohli společně prožít zábavné odpoledne u vaření kotlíkového guláše. Na akci probíhala také dražba špičkového kvalitního bílého vína z Porýní, které vydražila paní starostka obce Ludvíkov Ing. Dana Selingerová. Večerní vložkou programu bylo vystoupení vrbenského Michaela Jacksona, který předvedl své velmi zajímavé kreativní kousky.

Doufáme, že se všem celá akce Dlouhá noc líbila a určitě se těšíme na další akci, kterou zase připraví Spolek Přátelé Vrbenska. Děkujeme našim spoluorganizátorům – obci Ludvíkov a Hotel restaurantu Koliba. Také partnerům, kteří nás podpořili. Je to společnost AUTO HELLER s.r.o. Ostrava, Sdružení občanů zdravotně postižených z Vrbna pod Pradědem, gastronomický spolek ,,Sami Sobie“ z polské obce Wilamowice Nyskie, sdružení zdravotně postižených občanů z města Glogówek, Moravskoslezský kraj a Zemědělský podnik s.r.o. Město Albrechtice.

Radek Vráblík