Prací v bruntálském kostele, který je situován mezi městským gymnáziem a nově otevřeným wellness centrem, se chopili žáci a pracovníci Soukromého střediska praktického vyučování Renova z Milotic nad Opavou. Vedeni jsou učitelem a restaurátorem Františkem Tomčalou.

Opravy vyžadovaly v pravoslavném kostele nejvíce obrazy v nadživotní velikosti pocházející ze sedmnáctého století. „Tři obrazy byly silně poškozené, nemyslím ale přímo plátna. Renovovali jsme u nich rámy, opravovali jsme i monstrance v horní části,“ řekl František Tomčala. Největší práci dalo jeho partě více než pětimetrové obrazy přenášet a převážet k renovaci a opět je věšet zpátky na zeď. Potřeba k tomu bylo nejen silných rukou, ale i lešení, které bylo nutné přesunovat. Jednotlivé kusy váží přes dvě stě padesát kilogramů, tedy čtvrt tuny.

Obrazy stály před opravou na podlaze kostela o sebe opřené a rozbité. U některých obrazů chyběla celá zdobná horní část. „Některé součásti se nám podařilo v kostele dohledat, nějak jsme je nakonec dali všechny dohromady,“ uvedl František Tomčala. Práce zabraly renovátorům z Milotic nad Opavou téměř celý srpen. Obrazy bylo třeba nejprve polepit a zrevidovat závady. Zjistilo se, že v zadní části obrazů chybí příložky.

„Všechno bylo staré, zchátralé, časem zteřelé, bylo nutné vše povyměňovat. Tam, kde chyběl příčný trám, na němž byly obrazy původně zavěšeny, jsme museli přidělat novou kostru, to znamenalo úplně novou alternativu zavěšení na stěnu,“ popisoval práce Tomčala. Renovátoři obrazy ukotvili na trámy, které zapustili do zdi. Obrazy znázorňují výjevy ze života Krista a bylo poznat, že už se je někdo pokoušel opravovat a retušovat dřív.

Půlku prázdnin strávil na brigádě u svého mistra učeň Otto Švarc ze druhého ročníku. Byl rád, že si takto o letních prázdninách mohl přivydělat. „Pomáhal jsem zvedat obrazy na stěnu, mistr nás řídil zespodu. Nejvíce mě bavilo lepení různých součástí k sobě při opravě vrchů obrazů,“ těšil se z práce Otto Švarc. Bylo třeba zjistit, kam který kousek obrazu patří, všechno do sebe muselo zapadat. Díky své odbornosti se žák o budoucí uplatnění nemusí obávat.

O práci mají renovátoři i do budoucna v kostele vystaráno. „Jsou před námi i další práce v chodbě v zadní části kostela, která kdysi spojovala klášter s ubytovací částí, tedy s dnešní budovou střední školy. Vzadu je i místnost, kam přijdou další předměty, které jsme v kostele našli,“ popsal rozsah prací renovátor Tomčala.

Kostel ukrývá i unikát v podobě takzvaných kartuší vsazených do rámu jednoho z pětice renovovaných obrazů. „Jedná se o malé oválky lemující obraz, které našel František Tomčala během prací v útrobách kostela. Je jich čtrnáct a zpodobňují zastavení Krista,“ zdůraznil farník Miroslav Gašpar, jenž se stará za pravoslavnou církev o hladký průběh záchranářských prací v chrámu. Podobné kartuše podle něj široko daleko nikde v jiném kostele nalézt a vidět nelze.

„Rád bych vyzdvihnul pomoc Františka Tomčaly a jeho lidí při renovátorských pracích v kostele. On a jeho škola jsou pro nás doslova darem z nebes,“ poděkoval Miroslav Gašpar. Kostel, který byl dříve zavřený, si nyní mohou prohlédnout místní lidé i návštěvníci Bruntálu.