Městu Krnov se díky e-aukci podařilo výrazně snížit platby za dodávky plynu a elektřiny do různých městských objektů a institucí. Krnovská radnice nabídla občanům pomoc, aby také oni dostali možnost zapojit se do elektronické aukce na nákup elektřiny a zemního plynu.

Tato nabídka pomocné ruky není určena jen místním, ale pro celou spádovou oblast. O levnější energie mohou soutěžit i lidé ze čtyřiadvaceti obcí Krnovska. To představuje potenciál asi 46 tisíc obyvatel. Městu Krnov se za dlouhá léta na poli elektronických aukcí osvědčila spolupráce se společností eCENTRE, díky které ušetřilo město za posledních pět let na energiích miliony korun.

„Zájemci, kteří by chtěli získat více informací o výhodách a pravidlech elektronické aukce, mají příležitost přijít každé pondělí na kontaktní místo na Městském úřadě v Krnově. Poprvé se veřejnosti otevřela v pondělí, ale nyní už jim bude k dispozici pravidelně. V přízemí krnovské radnice je kancelář Mikroregionu Krnovsko, ve které se zájemcům budou věnovat zástupci společnosti eCENTRE. Obecně platí, že čím více domácností se zapojí, tím větší úspory bude možné dosáhnout," uvedl místostarosta Michal Brunclík.

O informace, jak ušetřit, byl zájem

První setkání s veřejností na téma e-aukce proběhlo v pondělí odpoledne. Už během prvních hodin provozu dorazilo do této kanceláře přes padesát zájemců. Většina se přišla jen nezávazně zeptat na podrobné podmínky e-aukcí, aby si pak v klidu doma rozmysleli svou účast. Zatím se přihlásilo 27 krnovských domácností.

Mezi těmi, kdo už projevili zájem o účast v e-aukci, jsou zatím převážně obyvatelé Krnova. Někteří mají zájem o plyn i elektřinu, jiní chtějí do e-aukcí pouze na jeden typ energie. Třeba pro malý byt, kde se zemní plyn využívá pouze k vaření, by byla úspora získaná v aukci tak nízká, že ani nestojí za námahu. Podstatně jiná je situace, kdy občan vlastní rodinný dům a zemní plny využívá i pro vytápění.

Mezi návštěvníky v kontaktním centru byla také maminka tři dětí z Krnova. „Bydlíme v bytě na Sídlišti pod Cvilínem. V tuto chvíli s manželem uvažujeme o změně dodavatele. Důvodem jsou příliš vysoké ceny za elektřinu i plyn. Můj manžel našel na internetu informace o elektronických aukcích a poslal mě, ať zjistím, jestli nám s tím pomůžou. Rovnou jsem donesla smlouvy s naším aktuálním dodavatelem, abychom zjistili, zda v nich není nějaký háček a zda se aukce v Krnově můžeme zúčastnit. Ještě si to doma v klidu probereme, ale asi to zkusíme," řekla Lenka Kopečková.

Říčany sloužily jako vzor pro Krnov

Jako první město v republice si elektronické aukce energií pro domácnosti vyzkoušeli obyvatelé Říčan u Prahy. Zde proběhla první on-line aukce 13. března. Zapojilo se do ní pět set osmnáct domácností.

V průměru se tak podařilo zlevnit elektrický proud o šestnáct procent a plyn dokonce až o třicet procent. Kromě Krnova a Říčan mají zájem o e-aukce pro své obyvatele i další obce a městské části jako je například Praha 6, Šenov, Otrokovice a další.

„V Krnově jsme ve fázi sběru smluv o zastupování při e-aukci. Všechny smlouvy pak hromadně přihlásíme do aukce. Dodavatelé energií pak budou o tento balík smluv o dodávkách pro domácnosti soutěžit formou aukcí. Pro občany je tato služba úplně zdarma. Aukční poplatek zaplatí firmě eCENTRE po ukončení aukce dodavatel, který aukci vyhraje," řekl Martin Dulai.

Zájemci, kteří se rozhodli pro účast v aukci na kontaktní místo musí přinést kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem elektřiny nebo zemního plynu, kopii ročního vyúčtování a případně kopii plateb ze sipa. Termín konání elektronické aukce pro krnovské domácnosti zatím nebyl určen. Během následujících týdnů budou podle toho, jaký bude ze strany veřejnosti zájem probíhat jednání a sběr smluv o zastupování.

Je třeba se připravit na možnost, že některé smlouvy s dosavadními dodavateli energií zahrnují různé sankce pro případ předčasného vypovězení a různé závazky, kvůli kterým není snadné je vypovědět.

„Dostali jsme informaci, že mají o aukci zájem také obyvatelé z okolních obcí. V Krnově budou probíhat schůzky každé pondělí od 14 do 17 hodin. Tento termín je prý pro obyvatele vzdálenějších obcí nevhodný, jak nám sdělili někteří starostové. Nabídneme jim proto jiný termín pro setkání, a pokud to bude možné, tak třeba přímo v jejich obci," uzavřel Martin Dulai ze společnosti eCENTRE.

Anna Dohnalová