Ti lidé, kteří pobírají sociální dávky, mají od 1. července 2008 povinnost odpracovat dvacet hodin v rámci veřejné služby. Kdo dvacetihodinovou povinnost nesplní, tomu zkrátí nekompromisně dávku životního minima na minimum existenční. Na druhé straně pokud odpracují nezaměstnaní hodin třeba třicet, dostanou k dávce finanční bonus.

„Zavedení veřejné služby je rozumná věc, větší radost bych ale měla, kdyby bylo dostatek práce a peněz pro řádné pracovní úvazky,“ řekla vrbenská starostka Helena Kudelová.

Motivování penězi k práci se městu určitě vyplatí. „Musím říct, že ne všichni, kteří berou dávky, nechtějí pracovat, jak si třeba mnozí myslí. Tak to není. Máme zkušenost, že většina lidí pracovat chce, jak nám ukázala právě zahajovaná veřejná služba,“ uvedla Helena Kudelová. Dokonce někteří žádají představitele radnice, aby s nimi uzavřeli smlouvu o trvalém pracovním poměru, v malém městečku s nedostatkem volných pracovních míst tak důležitou. „Obracejí se na nás, chtějí pracovat na plný úvazek,“ potvrdila Helena Kudelová.

Minulý měsíc radnice oslovila první skupinu nezaměstnaných pracantů. V závěru února ve městě nasněžilo, pracanti naběhli a vyčistili chodníky. Když přeje počasí, smetávají pro změnu z ulic hromady štěrku, kterými prováděli ve Vrbně pod Pradědem posyp.

Zatím ve městě veřejnou službu testují s menší skupinkou lidí. Pořídili jim nářadí, smetáky, lopaty, ochranné pomůcky, rukavice. S každým uzavírají smlouvu o výkonu veřejné služby. Ministerstvo přislíbilo, že městu uhradí alespoň náklady na pojištění pracantů, kteří pobírají dávky podle zákona o hmotné nouzi. Jsou to dlouhodobě nezaměstnaní, kteří už nejsou na podpoře z úřadu práce, ale jsou právě na dávce hmotné nouze. Tito lidé jsou na tom finančně úplně nejhůř ze všech.

„Uvažujeme i o dalších pracích. Rozhodli jsme v radě o zřízení pracovní skupiny pro organizaci veřejné služby, vytipovali jsme celou řadu pracovišť, kde lidi můžeme účelně zaměstnat,“ shrnula plány Helena Kudelová.