V sociálně terapeutických dílnách klienti Sagapa vyrábějí v rámci svého „velikonočního programu“ stylové dárky do svého obchůdku. „Začali jsme vlastně s našimi klienty už opravdu asi před měsícem procházkou do přírody, kde jsme si nařezali proutí na pletení velikonočních pomlázek,“ řekla vedoucí sociálně terapeutických dílen Michaela Lučanová.

Pracovní terapie je pro mentálně handicapované lidi velmi důležitá. Naučí se novým dovednostem, prohloubí a zdokonalí se jejich schopnosti. Případný finanční zisk, který by jejich práce mohla přinést, je druhořadou záležitostí. „Ona je ta práce nesmírně baví, ale stává se, že mají období, kdy se jim třeba do ničeho nechce. To je pak musíme nějakým způsobem motivovat, aby se do práce zase zapojili, ale samozřejmě je nijak nenutíme. Ještě se nám ale nestalo, aby někdo odmítal trvale pracovat,“ vysvětlila přístup ke klientům terapeutka Kateřina Kolková.

Výsledky práce jsou pro klienty Sagapa velmi povzbuzující. Musí na ně totiž vynaložit nemalé úsilí. "Taková pomlázka je pro našeho klienta pomalu nadlidský výkon. Už třeba jenom nachystat si osm proutků stejné velikosti, napočítat do osmi, je pro ně velmi obtížné," vysvětlila Michaela Lučanová.

Zájemci si v obchůdku Sagapa mohou už teď koupit třeba velikonoční, dekorace, pomlázky, malovaná vajíčka, proutěné výrobky, různé misky, ošatky i různé ozdoby do domácnosti a další věci, které mají nefalšovaný punc pravé ruční práce.