Velikonoce v Holčovicích, lidé přinesli pokrmy k žehnání. Podívejte se
/FOTOGALERIE/ Přípravy na Velikonoce jsou v křesťanské tradici spojené s čtyřicetidenním půstem. Pro praktikující katolíky „půst“ většinou znamená střídmější stravování nebo pár týdnů vegetariánství. Postní doba letos skončila 2. dubna.
„Chrámy konzumu jsou na Velký pátek uzavřeny? Vůbec nevadí. Chrámy Boží jsou otevřeny!,“ upozornil tweetem mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, že o Velikonocích se můžeme s potravinami setkávat také v božích chrámech. Podle pradávné tradice totiž věřící přináší do kostelů pokrmy určené na velikonoční stůl.
Žehnání velikonočních pokrmů v katolické církvi připomíná poselství zaznamenané apoštolem Pavlem: "Ať tedy jíte či pijete či cokoli jiného děláte, všecko čiňte ke slávě Boží".
Velikonoční zmrtvýchvstání Ježíše Krista je přelom, kterým končí období půstu, odříkání a myšlenek na smrt. Nastává oslava radosti z nového života. K velikonoční radosti často patří klobásy, nádivky, dobré pití, vajíčka, chléb, mazanec i velikonoční beránek.
Zmrtvýchvstání a Ježíšova rouška
Žehnání pokrmů v kostelech provází radostnou zvěst o zmrtvýchvstání božího syna. Ve stejné době velikonoční čtení z Janova evangelia v chrámech připomíná, jakým symbolem se díky zmrtvýchvstání stala Ježíšova funerální rouška.
Marie Magdalská běžela říct učedníkům, že kámen Ježíšova hrobu byl odvalen. Učedníci vstoupili do hrobu a zjistili, že tam zůstaly jen pruhy pohřebního plátna.
„Rouška, která mu přikrývala hlavu, však nebyla mezi plátny; ležela svinutá zvlášť,“ zaznamenal Ježíšovo zmrtvýchvstání evangelista Jan.
Ježíš odložil a poskládal roušku v okamžiku, když opustil hrob.