Jubilejní desátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Bruntále se povedl. Nová koordinátorka komunitního plánování a prevence kriminality ve městě Vendula Bradová se opravdu vytáhla.

„Je ale jasné, že jen co jeden veletrh skončí, už se prakticky začíná s následujícím. Osvědčují se ty původní nápady a možnosti, máme tu i řadu novinek, snad si každý přijde na své," přivítala proudící davy návštěvníků vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu v Bruntále Ivana Májková.

Sešli se vystavovatelé a poskytovatelé sociálních služeb, kteří v rámci veletrhu nabízeli velmi užitečné služby i aktivity pro místní potřebné obyvatele. Veletrh podpořil také známý fotograf a pedagog Jindřich Štreit. Vystavoval, i osobně přijel.

Halušky byly skvělé

Na veletrhu chutnaly pokrmy romské kuchyně, které připravila maminka Marie Dudušová.

„To, co jste si dával, byly halušky se sladkým zelím. Máme i halušky se sýrem," nabízela dcera Marie Dudušová. Mamince při vaření pomáhá, sama prý by si ještě na vlastní oběd netroufala. I když to je málo uvěřitelné, dcera je velmi šikovná a milá. Opodál se nechaly fotografovat malé romské tanečnice z Bruntálu.

Soubor zastupovaly Lucka a Jenny Rajsovy. „My tancujeme pořád, vyhrály jsme asi před měsícem soutěž talentů. Baví nás tanec, chtěly bychom tancovat i nadále. Každý den chodíme na zkoušku," překřikovaly se barevně oděné tanečnice. Opodál se představovalo občanské sdružení Dogma z Ostravy. Potřebným pomáhá prostřednictvím canisterapie, která spočívá v soužití člověka se psem.

„Když má někdo pejska, chodí k nám řešit jakýkoliv problém. Do Bruntálu jezdíváme už deset let do třech zařízení: Sagapo, Beruška a Polárka. U hendikepovaných lidí má zvířecí dotek velmi zásadní vliv, aby se psychicky uvolnili a odreagovali," vysvětlila předsedkyně sdružení Andrea Macháčková v doprovodu lektora sdružení Libora Macháčka. Dále si lidé nechávali při veletrhu změřit váhu, krevní tlak i jiné tělní hodnoty.

„Tlak i glykémii mám v pořádku," usmívala se seniorka Ludmila Muchová z Bruntálu.

Hasiči a další služby

Hasičský vyšetřovatel Antonín Ušela měl pro děti přichystány hry, pro dospělé informace o požárních hlásičích, rady, jak se zachovat v případě požáru.

Bruntálský strážník Josef Hrežo popsal veřejnosti rozsah práce městské policie.

Nechyběl turistický oddíl Tuláci, Sagapo a Polárka, ochutnávka zdravé výživy Marie Kautzové, zdravotní pojišťovny, Červený kříž, pracovníci Podhorské nemocnice, Klub seniorů. Těžko vyjmenovat všechny.

Snad jen za všechny zmínit nevidomé, jejichž pomůcky představili Jaroslav Pata a Zdeňka Pavlitová. Zavítal k nim i nevidomý Václav Fišer, dlouholetý kamarád. Václav se již stal zcela samostatným člověkem, nezávislým na pomoci druhých. Jeho věrným druhem je nejen fena Koryna, ale i partnerka a dvě děti. „Máme tu brožurky, aby zdravá veřejnost věděla, jak je možné nevidomým citlivě pomoct," uvedl Jaroslav Pata.

Služby drogové prevence představili za Open House terénní pracovníci Jiří Vlček a půvabná kolegyně Veronika Reed. Pomáhají narkomanům, ale i jejich rodinám a osobám ohroženým závislostí na návykových látkách od patnácti let věku.

„Injekční materiál vyměňujeme proto, abychom eliminovali možnost vzniku žloutenek. Jen připomenu, že léčba žloutenky vyjde na půl milionu za rok, stříkačky jen na pět tisíc korun ročně," sdělil Vlček.