Přelom července a srpna se na Opavsku i Bruntálsku nese ve znamení vysokých teplot. Ne všichni ale mají možnost vyrazit k vodě.

Nezáviděníhodná jsou vedra třeba pro dělníky, pracující na stavbě východní části severního obchvatu Opavy. „Máme zaveden systém distribuce nápojů. Každé ráno obdrží příslušný stavební technik potřebný objem nápojů, který během dne dodává pracovníkům na stavbě,“ řekl jednatel společnosti Kareta, která se na vzniku obchvatu podílí, Marek Němec.

Lépe jsou na tom řidiči autobusů, kteří mohou využívat klimatizace. „Kabiny řidičů jsou plně klimatizované. Kromě toho mají v rámci pitného režimu k dipozici i rozpustné tablety do vody,“ poznamenal ředitel Městského dopravního podniku Opava Jaromír Walaski.

Do budoucna by se mohlo ulevit i cestujícím. „Příští rok v září budeme mít nově k dispozici deset vozů, kde už bude klimatizace v celém prostoru,“ doplnil. Plně klimatizované už jsou nyní vozy linkových autobusů TQM.

Žně jsou v plném proudu, takže na polích se musí pracovat navzdory vedru od rána do noci. Podle zemědělců v jejich branži záleží nejvíc na tom, zda traktoristé, kombajnéři a řidiči náklaďáků mají k dispozici staré nebo nové stroje.

„S trochou nadsázky se dá říct, že v klimatizovaných traktorech nebo kombajnech se mají chlapi jako v bavlnce za každého počasí. S tím, jak trpěli zemědělští pracovníci při žních na starých strojích, se to nedá srovnat. Samozřejmě ne každý zemědělec má moderní stroje, takže ti bez klimatizace si při tropickém vedru vytrpí své,“ uvedl majitel firmy Agroslužby Slezské Rudoltice Josef Duchoň.

Vedrem netrpí jen lidé, ale i zvířata. Provozovatel psího útulku ve Slezských Pavlovicích Tomáš Schulz myslí na to, aby jeho svěřenci přečkali horké dny bez větší újmy: „Musíme psům minimálně třikrát denně dávat čerstvou studenou vodu. Nemají rádi přímé slunce, takže se mnozí ani nejdou proběhnout jako obvykle a jen pasivně odpočívají. Kvůli vedru ani moc nežerou.“

Čtvrtinový nárůst výjezdů zaznamenali v uplynulých dnech krajští záchranáři. „Zejména se jednalo o nemocné s oběhovými obtížemi, kolapsové stavy a také pobodání hmyzem. Lidé by v těchto vedrech měli myslet hlavně na pitný režim i úpravu denních aktivit,“ upozornil mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.