O další fázi rekonstrukce městského hřbitova uvažují letos ve Vrbně pod Pradědem, potvrdila to starostka Helena Kudelová. Již vloni se dočkali pozůstalí nových chodníků ke hrobům svých příbuzných.

„Letos pokračujeme renovací hřbitovních zdí. Jelikož se zde jedná o kulturní památku, stále dolaďujeme jednotlivé detaily, počínaje oplechováním hřebene zdí. Je třeba dosáhnout shody s památkáři," řekla starostka Helena Kudelová.

Káceli, aby mohli sázet

Ve Vrbně pod Pradědem jsou přitom dva hřbitovy. Na zmíněném městském hřbitově se stále pohřbívá, na hřbitově v místní části Mnichov, který nedávno též prošel regenerací, se naopak od roku 1960 nepohřbívá. I tak ale hřbitůvek zůstává důstojným pietním místem. Hřbitůvek je vlastně nyní takovým parčíkem, kam si lidé mohou přijít v klidu, nikým nerušeni zavzpomínat na ty, kteří již nejsou mezi námi.

„Naší snahou je důstojnost a pietu obou míst zachovat. Na obou hřbitovech stále udržujeme veřejnou zeleň. Na městském hřbitově jsme nyní sázeli novou zeleň, která nahradila tu, kterou jsme pro její nevyhovující stav nechali vykácet," uvedla starostka Kudelová. Radnice nechala na hřbitově zasadit takovou zeleň, která je nejsnáze udržitelná, která nebude přerůstat, a také keře, které budou v sezoně kvést.

Ořez stromů u kostela

Tak jako se na nedalekém městském hřbitově sázelo, pily se zakusovaly do stromoví okolo kostela Sv. Michala na stejnojmenném náměstí. Pracovníci technických služeb prořezávali zeleň na statných letitých listnáčích, aby napomohla jejich dalšímu růstu.

„Důvodem ořezu byly samotné stromy, které byly přerostlé. Ne, že by větvě přímo ohrožovaly chodce, je ale dobře, že se odkryl pohled na náš krásný kostel," sdělila starostka Vrbna pod Pradědem.

Ze stromů navíc padalo listí do okapů kostela a ucpávalo je. Podle informací města stromy vysadili předkové na náměstí Sv. Michala zřejmě někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století.