Ve Vrbně se představila tak odlišná plemena jako tvrdohlavý tažný aljašský malamut a německý ovčák. Zatímco aktivní malamut miluje pohyb, všestranný německý ovčák je pro svou inteligenci ideální plemeno pro výcvik u policie, armády, záchranářů či horské služby. Pomáhají rovněž v orientaci lidem s nejrůznějšími handicapy. A samozřejmě jsou výborní hlídači.

„Na přehlídku jsem přišla ze zvědavosti, co pejsci ukážou. Těším se hlavně na disciplínu obrany,“ svěřila se divačka Alena Spáčilová.

Věrní přátelé člověka ukázali své schopnosti v disciplínách poslušnosti a obrany. Obranáři předvedli i takzvané „kousání“ do figuranta. V obleku, který je odolný proti psím čelistem, se představil Pavel Jedlička.

Ilustrační fotografie.
V Krnově stafordšir vytrhl ženě z náručí jezevčíka a zabil ho

Psi přeskakovali kladiny a diváci se díky zasvěcenému komentáři dozvěděli spoustu detailů o výcviku i soutěži. Například že při aportování pes nesmí předmět okusovat a musí se s ním zastavit přímo u nohou. V soutěži byl jedním z psích favoritů například Grantt psovoda Christy Kalinoisise.

Výstavy a soutěže psů se účastnila také psovodkyně Zuzana Kujová z Karlovic, kterou doprovázel čtrnáctiměsíční pes Archie. „Německé ovčáky chovám celý život. Na výcvik s nimi chodím přibližně poslední tři roky. Se psem se musí cvičit každý den dva až tři roky. Až pak se dá tvrdit, že je pes vycvičený. Je to náročný koníček. Když už si chce člověk pořídit psa, tak kvalitního s papíry a dobrým rodokmenem. Ne z každého psa lze vychovat šampiona,“ sdělila psovodkyně Kujová.

„Všem, kdo se rozhodnou mít pejska, doporučuji, aby se o něj řádně starali, neboť se jim to vrátí ve věrnosti toho psa. Musí s ním být opravdu dobře zacházeno. Někdo si vezme psa, zjistí, že na něj nestačí nebo se nemůže starat, a dá ho do útulku. To není řešení. Kdo si chce koupit psa, ať se zajde zeptat a kynologické cvičiště a my mu s výběrem poradíme. Německý ovčák je na výchovu velmi náročné plemeno,“ řekl předseda Českého kynologického svazu Stanislav Hradil.

Týrání zvířat - Ilustrační foto
Třetina kontrol na udání potvrdí týrání zvířat. Obcím s postupem poradí příručka

POČÁTKY VRBENSKÉ KYNOLOGIE

Počátky vrbenské kynologie se pojí s rokem 1948, kdy Karel Batík cvičil Almu ze Žeravic, zakladatelku chovné stanice Mnichovská lesní čtvrť. Nová etapa kynologického klubu začala v roce 1977. Spolek dnes čítá 16 členů. Připravují na kynologické zkoušky nejrůznější plemena. Předseda spolku Stanislav Hradil se zúčastnil se svými psy 13 Mistrovství ČR v FCI a 3 kvalifikací Mistrovství světa v FCI. Svaz ve Vrbně cvičí psy pravidelně na kynologickém cvičišti na ulici Střelniční a přehlídky pořádá dvakrát ročně.