Na výstavě ve Střeše na ulici Ve Svahu si může veřejnost prohlédnout až do 25. května veškeré exponáty, jenž se nadšencům ze Spolku Přátelé Vrbenska podařilo nasbírat, a které se nevešly do loňské publikace o historii města. Kdo aspoň trochu rád nahlédne do minulosti, neměl by si výstavu kvůli její unikátnosti nechat ujít.

„Současná doba je dobou výrazných změn a dotýká se života doslova každého z nás. My jsme nyní lidem místním i přespolním poskytli příležitost ohlédnout se, vrátit se zpátky. Vystaveny jsou předměty z dávné historie, ale poukazujeme též na období, kdy byly zdejší firmy v plném rozkvětu," řekl předseda pořádajícího spolku Karel Michalus. Výstavu trvalo připravit pilným „mravenečkům" ze Spolku Přátelé Vrbenska od pátku do pondělní vernisáže.

Výstava poukazuje na sklářskou, lnářskou nebo průmyslovou minulost Vrbenska, unikátním je vůbec nejstarší dochovaný obraz Vrbna pod Pradědem.

Ve znamení průmyslu

„Jde o pohled na cestu z Andělské Hory směrem na Zlaté Hory, když se podíváte blíž, uvidíte kutací, těžební díla na Vysoké," popisoval Karel Michalus s poukazem na ráz tamní krajiny v osmnáctém století. Ve městě tehdy ještě nestály dnešní fabriky i panelové domy.

„Myslím, že na historii bychom neměli zapomínat, ani na věci špatné, ani na ty dobré, ale na ty se většinou nezapomíná. Ze špatných věcí bychom se měli poučit," uvedla v proslovu na vernisáži výstavy ředitelka Střechy Hana Janků.

Historii někdejšího Dřevokombinátu zachytil fotoaparátem v sedmdesátých letech minulého století vystavovatel Josef Kárník. Pro srovnání vyfotil také dnešní chátrající torzo dříve silně prosperujícího podniku. Objektivem zachytil dobu, kdy se podnik stavěl, i dobu jeho zmaru. S jedním ze snímků vyhrál i v městské fotografické soutěži. „Ta fotka připomínala kosmický věk. A to jsem ji pořídil v sedmdesátých letech dvacátého století," vzpomínal Kárník.

Ani přes nadčasový design a progresivní výrobu se ve městě Dřevokombinát, podobně jako ani další dříve významné podniky, dodnes neudržel. Expozice o fabrice končí symbolickými, nostalgickými slovy: „A co dál…"