Dnes v jednopodlažní budově bývalých jeslí ordinuje dětský lékař. Z ní vede spojovací krček k dvoupodlažní mateřské škole. „Z jeslí má vzniknout po rekonstrukci nová knihovna,“ uvedla vrbenská starostka Helena Kudelová. Školka bude fungovat dál. „Kuchyň mohou využívat po dostavbě díky propojení obě budovy,“ dodala starostka.

Nově by se měla rekonstruovat také celá zahrada, to vše v rámci projektu Park dětský svět. Zahradu vyplní nový mobiliář, herní prvky. O zařazení projektu a přidělení dotace téměř dva miliony korun rozhodla regionální rada počátkem října. „Záměrem paní ředitelky školky Květy Kubíčkové je prostor otevřít veřejnosti,“ řekla Helena Kudelová.

Ředitelka Kubíčková je i členkou spolku Přátelé Vrbenska. Stávající knihovna na Sadové ulici je malinká, nevyhovuje. „Její ředitelka Hana Janků je projektem knihovny nadšena. Bylo by to pro ni takové završení kariéry, kdyby rozjela novou knihovnu,“ sdělila Helena Kudelová.

Paní ředitelka působí ve vrbenské knihovně přes třicet let, přišla do ní hned po škole. Do nové knihovny na Jesenické ulici by vstupovala spolu s usměvavými kolegyněmi a čtenáři zepředu od silnice. Dokumentace naznačuje impozantní štít a vitráže, které prosvětlí interiéry. Architekt chce pro stavbu použít kámen a dřevo. „O dotaci na knihovnu bychom chtěli požádat v nejbližší výzvě v příštím roce. Co půl roku bychom chtěli rozjet jednu investiční akci, hezky postupně,“ shrnula plány úřadu Helena Kudelová.

Ke knihovně již existuje dokumentace k územnímu rozhodnutí. Radnice chystá jednání s hygieniky a hasiči. Pokud stavební úřad vydá územní rozhodnutí, město požádá o stavební povolení. Na podání žádosti o dotace v tuto chvíli stávající dokumentace stačí. Pracuje se jen na přílohách. Věříme, že stejně jako projekt Park dětský svět i projekt na knihovnu bude v řízení o dotacích z Regionálního operačního programu regionu Moravskoslezského kraje úspěšný.