V minulosti bylo drobných sakrálních staveb ještě více, mnohé podlehly zubu času a jen některé se podařilo obnovit. K nemnoha výjimkám patří kříž ve Vidlích, místní části Vrbna pod Pradědem. Skupina nadšenců tady uvedla do původního stavu kříž, který stával u pěšinky vedoucí ke kapli sv. Hedviky.

„Dřevěnou část kříže jsme museli nechat udělat znovu, zhotovil ji Karel Kocián z Karlovic, protože se úplně rozpadla, kovovou plastiku Krista jsme pak důkladně renovovali. Bylo znát, že dříve si lidé kříže vážili a pravidelně jej natírali, ale i tak se na některých místech začala projevovat hloubková koroze.

Bylo tam tolik vrstev barvy, že se pod nimi úplně ztrácely detaily a ty nánosy nebylo vůbec jednoduché odstranit. Teď už by ale měl kříž vypadat jako v době svého vzniku," svěřil se Květoslav Súkup, který patří k iniciátorům renovace kříže.

Jak je kříž vlastně starý, se zatím zjistit nepodařilo, podle předpokladu by měl pocházet z počátku minulého století. Původní kříž stál o několik desítek metrů blíž směrem k nedalekému horskému hotelu v místech, kde nyní vede lyžařská sjezdovka, renovovaný bylo proto nutné posunout.

„Když jsme kolem nového kříže káceli stromy a keře, tak se z té houštiny vynořila skála. Všem nám padla do oka a rozhodli jsme se, že příští rok kříž ještě o pár metrů posuneme a umístíme ho přímo na tu skálu. Bude to podle nás opravdu důstojné místo," řekl Květoslav Súkup.

Nově renovovaný kříž posvětil před lidmi, kterých se při této příležitosti sešlo několik desítek, vrbenský farář Miroslav Horák. Po svěcení následovala mše svatá v nedaleké dřevěné kapli svaté Hedviky, patronky Slezska, státem chráněné kulturní památce z počátku 20. století.

Ladislav Olejníček