„Bylo nám líto, že nejdou, tak jsme je dali spravit,“ sdělil starosta Starého Města Antonín Směšný. Chronometr byl vyroben v roce 1924. Dokud měl svého správce, tak fungoval. „Vzpomínám si, že se o hodiny staral pan Nedomlel a staral se o ně dobře,“ vzpomněl si jeden z místních pamětníků.

V padesátých letech se ale hodiny zastavily. „Poslední oprava, kterou se nám podařilo dohledat proběhla v roce 1964, ale to už sedm let před tím stály,“ vzpomínal Směšný. V průběhu doby se změnily římské číslice na arabské. Kdy tomu bylo přesně, to se nepodařilo starostovi v kronikách obce dohledat. V budově se později usídlila zvláštní škola a ta se o měřič času opět příliš nezajímala.

Začátkem tohoto století ji v budově vystřídala soukromá škola, která sice hodiny zprovoznila, ale jen na velmi krátko. „Bylo to asi někdy v roce 2002 nebo 2003, když se sem škola nastěhovala. Hodiny fungovaly asi tři měsíce,“ řekl starosta, který se o opravený chronometr nyní stará. Zodpovídá nyní za jejich přesnost i hlasitost odbíjení. Denně je musí třiatřicetkrát natočit. „Hodinář mi musí ještě ukázat, kde se maže a co se maže. V noci jsem byl poslouchat, jestli neodbíjí moc nahlas, ale bylo to akorát,“ dodal Směšný.

Hodiny se ve Starém Městě nyní ohlašují co patnáct minut.

(zup)