Ani ti nejstarší pamětníci si nedokázali vybavit, zda už někdy na Osoblažsku zažili tak velkolepé dožínky.
„Hledali jsme v kronikách i archivech, a podle všeho se dožínky naposledy v Rudolticích konaly roku 1947. Vzhledem k tomu, že jsme všechno museli vymýšlet znovu, tak by se možná nějaké chyby v organizaci našly. Potěšilo mě, že se pro dožínky nadchla celá obec, zapojili se hasiči, myslivci, sportovci i zemědělci," uvedl starosta Rudoltic Mojmír Pargač, který v úvodu požádal kněze, aby požehnal dožínkový věnec .
Hanácký kroj
Dožínkový průvod se soustředil v areálu místních Agroslužeb. Zatímco koně už byli nervózní, a jejich kočí museli odhánět dotěrné vosy, žízniví sedláci v kostýmech se shlukli kolem alegorického vozu v podobě pojízdné pípy. Nechyběly ani historické kostýmy, zbraně a erby šermířů, kteří našli základnu na rudoltickém zámku.
Největší obdiv ale sklízela Anička Skalická v hanáckém kroji na žebřiňáku. „Je to sedmdesát let starý kroj, který měla na sobě moje babička, když se seznámila s dědečkem. Prý si ji vyhlédl, protože se mu líbil právě její zdobený hanácký kroj. Jsem vděčná rodičům, že ten kroj neprodali do muzea. Dnes ho mám poprvé na sobě na veřejnosti. To si nikdo nedokáže představit, kolik hodin práce zabere kroj naškrobit, vyžehlit a správně obléknout.
Jen ten krajkový límec má přes deset metrů. Hlídala jsem ho jako oko v hlavě, když jsem ho vezla do Rudoltic. Teď trnu, abych se někde neumazala od traktoru," představila rodinný poklad Anička, která se do Rudoltic dostala jako jedna z účastnic dobrovolnického tábora Hnutí Duha Jeseníky .
Kostýmy z půjčovny
Někteří sedláci a selky měli své kroje z divadelní půjčovny nebo improvizovaně poskládané z toho, co sekáč dal. „Nebylo jednoduché ani sehnat klidné koně, kteří se nebudou v průvodu plašit. Jsem moc rád, že vyšlo počasí a lidé tu naši snahu ocenili. Náměstí před zámkem, kde se odehrával hlavní program, bylo plné," potěšeně konstatoval Tomáš Zemba z organizačního týmu dožínek a zároveň kastelán rudoltického zámku.
„Původně jsme to ani neplánovali, ale shodou okolností vyšlo stejné datum na Fajné léto na Osoblažce i na dožínky, takže se ten program skvěle doplňuje. O to nám jde, aby kromě samotné jízdy parním vlakem čekalo na lidi v obcích na Osoblažce něco zajímavého. Samotné nás zaskočilo, jaký byl zájem. Dokonce jsme museli asi padesát výletníků v Třemešné odmítnout, protože už ve vagonech bylo plno," uzavřel Ludvík Semerák ze Slezských zemských drah.