Český a slovenský národ nezapomíná na válečné hrdiny, jakými byli Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří spáchali během druhé světové války v roce 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Hrdinství Jana Kubiše si připomněli ve čtvrtek 18. června v bruntálské Základní škole v Okružní ulici, kde pro připomínku vojákova hrdinství odhalili pamětní desku.

Velký hrdina

„Byl to velký hrdina a vlastenec. Člověk, který musel vědět, že jde na jistou smrt. Že obětuje vlastní život za protektorátu za boj proti fašismu. Tento jeho hrdinský čin do jisté míry pomohl k uznání naší exilové vlády v Londýně, protože panovaly jisté pochybnosti, zda po válce zůstane zachováno Československo. Jan Kubiš spolu s ostatními přispěl atentátem k uznání tehdejší naší země," řekl před odhalením desky válečný veterán Petr Beck z Bruntálu.

Jak připomněl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák, Jan Kubiš sloužil v 34. pěším pluku střelce Jana Čapka, který v letech 1937 a 1938 sloužil právě v Bruntále. „Aby obsadil budované pevnosti v pohraničí. Městem Bruntál prošel Jan Kubiš v roce 1938," řekl Pavel Rapušák.

Byl to právě Klub Za starý Bruntál spolu s Jednotou Československé obce legionářské Bruntál, který se o zřízení pamětní desky zasloužil.

Jelikož neexistují v Bruntále již žádné objekty, spojené s působením Jana Kubiše, deska je umístěna v nejmladší škole ve městě. „Zvolili jsme základní školu proto, aby učitelé a žáci posunuli odkaz Jana Kubiše do budoucna," uvedl Pavel Rapušák v den, kdy nacisté Kubiše a jeho kamarády přepadli v pražském kostele.

Na Jana Kubiše zavzpomínal Vítězslav Vaculík z Malé Morávky. Vojáka povýšeného na četaře právě v Bruntále znal osobně, jelikož podle jeho slov randil s jeho o patnáct let starší sestrou. „Měl velice vážnou známost s mou sestrou Vilmou, které jsme říkali Mia. Byl to veselý chlapík se smyslem pro humor. Já jsem jim dělal jako osmiletý garde, dokud to jejich randění náš otec, velice přísný člověk, neodhalil," uvedl Vítězslav Vaculík.