Sociální služba Krajánek ve Městě Albrechticích se v úterý rozšířila o novou službu, a to o chráněné bydlení. Na slavnostním otevření nechyběl ani hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

„Přeměna umožní lidem se zdravotním postižením citlivým začleňováním žít běžný život v přirozeném prostředí, aby si mohli vytvářet vlastní domov, chodit do zaměstnání nebo navazovat partnerské vztahy,“ konstatoval hejtman kraje Jaroslav Palas, který dobře zná Město Albrechtice, protože zde dlouho bydlel.

„Musím říct, že práce, která se zde udělala, je opravdu znát. Vodil jsem do této budovy, která původně bývala mateřskou školkou, ještě své děti. A i po těch mnoha letech se tu ještě vyznám, přestože díky rekonstrukci se budova tváří jako nová jak zevnitř, tak zvenku,“ dodal Palas.

Celý projekt tak umožňuje jedenácti uživatelům začlenit se do přirozeného prostředí a jejich aktivní zapojení na trhu práce. Uživatelé služby mají k dispozici plně bezbariérový objekt se dvěma bytovými jednotkami s jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji, obývacím pokojem, kuchyní a sociálním zařízením. Celkové náklady na realizaci projektu činí 15 668 000 korun.

K využití je rovněž připravena dílna, prostory pro volnočasové aktivity a rozlehlá zahrada s altánem a lavičkami. Doposud tito uživatelé žili v zařízení s celkovým počtem čtyřiceti uživatelů. Pro běžného člověka zcela normální věc, pro tyto lidi se však uskutečňuje něco, co před několika lety byl spíše fantastický sen.

Jsme šťastni že se projekt podařilo zrealizovat

„Přestože se nejedná o první službu tohoto typu v dané lokalitě, jsme nesmírně potěšení, že se projekt, jehož záměr vznikal již v roce 2007, podařilo úspěšně zrealizovat. Tohoto cíle nemohlo být dosaženo bez vytrvalé a obětavé práce všech pracovníků, kteří byli do realizace projektu zapojeni,“ řekl přítomný náměstek hejtmana pro sociální věci Svatomír Recman a ihned doplnil jednu z nejzákladnějších myšlenek těchto projektů:

„Lidé žijící v tomto chráněném bydlení dokázali, že žádné lidské přání není nesplnitelné a pokud v něj člověk věří, je schopen je dosáhnout, a to i přes překážky, jež mu život přinesl.“

Celý projekt byl uskutečněn v rámci transformace sociálních služeb v Moravskoslezském kraji. Poskytovatelem služby je příspěvková organizace Moravskoslezského kraje Harmonie, se sídlem v Krnově. V současné době je do tohoto procesu přeměn a začleňování lidí s mentálním postižením zapojeno dalších dvanáct příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje.