Bruntálský betlém je vystavován ve farním kostele v Bruntále v kapli svatého Kříže každý rok o Vánocích už od roku 1956, kdy Josef Nedomlel, řezbář ze Starého Města u Bruntálu, vyřezal svou první figurku, jesličky a první kopii vesnického domku. Stavba betléma, která začíná v polovině listopadu, zabere více než tři týdny.

Náročnou stavbu má na starosti pastorační asistent Karel Peschke. „Důležitý je hlavně dřevěný dvouúrovňový základ, který musí být velice přesný, aby v něm každý objekt našel své určené místo. Pracná je i tvorba krajiny, která je pokaždé trochu jiná.

Doplňován novým mechem, dalšími postavami a objekty je betlém rok od roku větší, zajímavější a krásnější," popisuje stavbu betlému Karel Peschke, pastorační asistent.

Každým rokem prochází jednotlivé objekty betléma opravou a ošetřením, které provádí řezbář František Nedomlel, pokračovatel ve vynikajícím díle svého otce Josefa Nedomlela. Během let 2007 až 2015 například zrenovoval pilu, vyřezal do ní tři postavičky a rozpohyboval kmen stromu.

Loni byl betlém obohacen o sklárnu, řezbářství, hrající si děti a 23 postaviček chodících kolem zámku. V současné době má betlém 99 figur, 59 ovcí a 21 objektů.

Kristýna Štěpánová