Už pět dní tekoucí asfalt způsobuje nemalé komplikace řidičům i obyvatelům obce. Silnice je přitom pár měsíců nově zrekonstruovaná. Škody půjdou do stovek tisíc korun.

Zdevastovaná auta, vysoké škody

Obyvatelé Dvorců na Bruntálsku již od soboty trápí neobvyklá situace. Šest set metrů komunikace v centru obce se začalo doslova roztékat.

Auta měla problém do mírného kopce třeba i jen vyjet. Někteří řidiči museli jezdit i po trávě. Asfalt řidičům prokluzoval pod koly a stříkající asfalt naprosto zničil karoserie. A motoristé si to nemíní nechat líbit.

„Již nyní máme stížnosti od zhruba stovky řidičů. Asfalt jim zničil lak, pneumatiky a zdevastoval podvozek. Škody půjdou do statisíců," prozradil starosta obce Jan Božovský. Odškodnění lidé zřejmě začnou vymáhat po firmě Viaservis, kterou si majitelé cesty, tedy Ředitelství silnic a dálnic, na opravu této komunikace najali.

Komunikace je po rekonstrukci

Cesta je přitom zrekonstruovaná jen pár měsíců.

„Na podzim loňského roku začala rekonstrukce této komunikace. Již pár dní po opravách jsme Ředitelství silnic a dálnic upozornili, že se v obci rapidně zvedla prašnost a hlučnost. Celý úsek na nás působil tak nějak odfláknutě," dodal Božovský a vysvětlil další postup.

„Ředitelství stížnosti směrovalo na dodavatele Viaservis, kteří slíbili, že dají celou věc do pořádku, až do této události se ale nic nezměnilo," konstatoval Božovský.

Problém s tekoucím asfaltem se objevil v sobotu. „V neděli přijela firma a posypala celou cestu pískem a kameninovou směsí, aby auta mohla po cestě v klidu jezdit. Celé řešení mi ale moc šťastné nepřipadalo. Ředitelství slíbilo, že od pátku začne celý úsek opravovat," doplnil Božovský.

V pátek ráno by se tedy měl úsek znovu frézovat.

Velké komplikace má na svědomí asfaltový povrch na silnici I/46 ve Dvorcích na Bruntálsku. Vlivem horka se silnice začala doslova roztékat.

foto: archiv obce Dvorce

Kdo zaplatí škody

Ředitelství silnic a dálnic potvrdilo, že firma Viaservis z Nového Jičína provede odstranění nevyhovující úpravy povrchu silnice a provede úpravu novou. Rovněž škody, které vznikly obci a motoristům, má vyřešit Viaservis. Do čtrnácti dnů by zde měl být položen zcela nový povrch.

„To je sice moc pěkné, ale nová cesta mi s prací a úřadováním ohledně současného stavu mého auta nijak neulehčí," řekl jeden z obyvatel obce Dvorce, který si nepřál být jmenován.

Jeden ze zaměstnanců firmy, František Růžička, nám potvrdil, že firma od zítřka začne celý úsek opravovat. Paradoxně stejnou technikou, jaká na tomto úseku již zklamala. „Tato technika není ničím špatná, jen ten úsek je v kopci a celý den na něj svítí sluníčko, to je důvod toho, že se asfalt protlačil přes štěrk, který je na něm položený, a způsobil takové nepříjemnosti," řekl Růžička.

Deník se ve středu pokoušel spojit i s majitelem firmy Jurajem Féllingerem, avšak marně. „Nevím, proč zde budou cestu opravovat úplně tím stejným způsobem, a vůbec se mi to nelíbí," ukončil své stanovisko starosta obce Dvorce Jan Božovský.

autor videa: Petr Vojáček