Krnov už 19 let slaví Den Země jarmarkem. Kromě stánků s rukodělnými výrobky, atrakcí pro děti a informací o životním prostředí se na náměstí představili také milovníci zvířat: sokolníci, pejskaři a včelaři.

Ti z krnovské organizace Českého svazu včelařů (ČSV) s sebou vzali také ručně malovaného svatého Ambrože, svého patrona, živé včely bezpečně ukryté za sklem, a také různé medoviny a medy na degustaci.

Spalovna odpadu. Ilustrační foto
Poznámka Fidela Kuby: Mega zplynovna

Krnovská organizace sdružuje 75 včelařů, kteří pečují o víc jak tisícovku včelstev. Pochopitelně nemají své úly přímo v centru Krnova, ale spíš v Kostelci, Petrově Dole, Červeném Dvoře, Guntramovicích, Chomýži, Krásných Loučkách a na Ježníku. Jejich včely pomáhají opylovat přírodu také v Hošťálkovech, Vraclávku, Purkarticích, Dubnici, Býkově, Láryšově nebo v Úvalně.

Včelařství je sice krásné, tradiční a užitečné hobby, ale obnáší také řadu problémů. Včely mohou onemocnět nebo získat parazity jako každý jiný živočich. Náš region patří k rizikovým oblastem, kde Státní veterinární správa nařídila odebrat vzorky na vyšetření na varroázy a moru včelího plodu.

Krnovští včelaři se veřejnosti představili medem, medovinou, živými včelami i ručně malovaným svatým Ambrožem.Zdroj: Deník / František KubaKrnovští včelaři se veřejnosti představili medem, medovinou, živými včelami i ručně malovaným svatým Ambrožem.Autor: Deník / František Kuba

Ještě horší je, že včelaři někdy kromě veterinářů potřebují také policii. Typický smutný případ se odehrál v Leskovci nad Moravicí. Někdy v době od 19. do 25. dubna tu odcizil prozatím neznámý pachatel čtyři úly včetně včelstev. Způsobená škoda činí 20 tisíc korun.

„Bruntálští policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádeže, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody do výše dvou let,“ uvedla k případu policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

První máj 1965 se slavil nejen v Krnově, ale také v Úvalně na Strážišti. Ilustrační foto.
První máj na rozhlednách v Úvalně i v Albrechticích