Do roku 2009 krajská veterinární správa žádná zvláštní nařízení pro bruntálský okres nevydala. Zato vloni vydala nařízení hned sedm, která ale rušila dvěma letošními opatřeními, která mají likvidační nákaze včel zamezit.

Nařízení včelaři najdou na úřední desce Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, obecních a městských úřadů a úřední desce Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj. Nařízení vymezuje katastry dotčených obcí ochranného pásma i povinnosti včelařů. Pokud by se nákaza prokázala, je nutné veškerá včelstva i úly zpopelnit.

„Nařízení se nevydávají podle potřeby, ale na základě nákazové situace, kdy je nařízeno chovatelům, jaká opatření mají provést v určené oblasti,“ uvedl Jaromír Polášek z krajské veterinární správy. Pro včelaře z ohroženého Rýmařovska nastává povinnost včelstva rozebrat, zkontrolovat a vyšetřit, zda nejsou postižena nákazou moru včelího plodu.

Ochránné pásmo platí pro celé Rýmařovsko

Pokud mor ze vzorků zjistí, do konce července musí rozebrat včelaři veškerá zařízení, která souvisí s chovem, a to před zraky krajských veterinářů.

„Vzhledem k tomu, že včelař musí svá včelstva několikrát během roku rozebrat, předpokládá se, že nám podezření z nákazy nahlásí, jak mu říká veterinární zákon,“ doplnil Polášek. Opatření v ochranných pásmech potrvá celý rok. Mor postihuje zejména zavíčkovaný včelí plod. Nákaza se šíří především infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, napadenými plástvemi, úly i včelařským příslušenstvím.

Ochranné pásmo platí pro obce a města Rešov, Skály, Horní Město, Tvrdkov, Mirotínek, Ruda, Těchanov, Dobřečov, Stříbrné Hory, Žďárský Potok, Stará Ves, Janovice, Edrovice, Rýmařov, Ondřejov, Stránské, Jamartice, Horní a Dolní Moravice, Malá a Velká Štáhle, Albrechtice u Rýmařova, Horní a Dolní Václavov, Valšov, Břidličná a Vajglov.