Každý nástroj se značkou Rieger je originál a nese pečeť svých tvůrců, mistrů varhanářského řemesla, kteří proslavili město Krnov. I když mnohé z krnovských varhan byly vyrobeny v dávné minulosti, jsou stále dokladem řemeslného umu a citu lidí, kteří už půldruhého století v Krnově staví varhany.

Jedním z poměrně vzácných jednomanuálových nástrojů jsou rovněž varhany v kostele Svatého Mikuláše v Úvalně. Tento nástroj o rozsahu deseti rejstříků zde instalovala krnovská firma bratří Riegrů již v roce 1893. Od té doby stále dobře slouží úvalenské varhany svému účelu. V průběhu let samozřejmě byly i na tomto nástroji prováděny drobné opravy, které si vyžádal jejich stav i jejich stáří.

O drobné úpravy a provozní servis se v případě potřeby již několik let stará varhanářská dílna Robert Ponča Organs z Krnova. Naposledy prošly zdejší varhany menší opravou, celkovým vyladěním a výměnou poškozených částí v roce 1999. Také tuto nutnou opravu nástroje prováděla firma Roberta Ponči.

Varhany se musí zcela demontovat

Vzhledem k současnému celkovému stavu nástroje je však nutná daleko rozsáhlejší oprava a rekonstrukce nástroje, zejména jeho dřevěných částí, které jsou již napadené dřevokazným hmyzem. Již byl vypracován projekt generální opravy těchto varhan, který počítá s celkovou demontáží nástroje, výměnou poškozených částí, ošetřením píšťalového fondu i drobnými opravami vzduchotechniky, hracího stolu a traktury. Pokud k této generálce dojde, bude nutné varhany odvést do dílny v Krnově. Po provedených opravách se opět sestaví, naladí a předají Sv. Mikuláši.

Varhany pro kostel v Úvalně postavila firma Gebruder Rieger v roce 1893 pod opusovým číslem 416. Vedle značného opotřebení a napadení škůdci vykazuje tento skvost celou řadu provozně technických problémů, jako je například netěsnost kuželek, které nedovírají rejstříkové ventily a vzduch tak doplňuje hudbu nežádoucími efekty. Píšťaly jsou už také poněkud rozladěné.

Devadesát tisíc jako dar na opravu

I když generální úprava varhan v Úvalně je ve stádiu projektu, dobrým základem na cestě k jeho realizaci je sponzorský dar ve výši devadesáti tisíc korun, který představuje přibližně polovinu nákladů spojených s rekonstrukcí. Případní dárci, kteří by chtěli přispět na generální opravu úvalenských varhan, se mohou obracet na Římskokatolickou farnost v Krnově.

Zakladatel tovární výroby varhan v Krnově byl František Rieger, rodák ze Sosnové. Později varhanářskou tradici převzali jeho synové Otto a Gustav, kteří už byli přímí předchůdci současné slavné krnovské firmy Rieger a Kloss. Mnohé ze vzácných a někdy až přes století starých varhan v našem regionu svědčí rovněž i o kvalitě práce tehdejších mistrů varhanářů. (lam)