Krnovské Jolany vyráběné v letech 1960 až 1991 jsou spojené s počátky československého bigbítu. Dnešní studenti krnovské varhanářské školy by rádi tuto kytarovou legendu uchovali pro budoucí generace. Problém je v tom, že Jolany už v bazarech nekoupíte. Z koncertních sálů se přestěhovaly na sběratelské aukce a jejich cena letí nahoru.

„Žákům Střední umělecké školy varhanářské se nedávno podařilo získat polorozpadlou a prázdnou vitrínu, ve které dříve bývaly vzorky elektrofonických kytar značky Jolana,“ informoval veřejnost student prvního ročníku Jiří Grulich s tím, že už vitríně vrátili původní podobu, a teď by ji rádi zase zaplnili Jolanami. Už se jim podařilo sehnat prvních pár exponátů, ale většina modelů jim chybí.

Pokud se škole nepodaří získat originální Jolany, šikovní žáci jsou připraveni vyrobit repliky. Na Jolanách obdivují například to, jak si čeští vývojáři za socialismu dokázali poradit i bez dovozu kytarových snímačů ze Západu.

„Obracíme se k veřejnosti s prosbou. Pokud by se kdokoli z vás pyšnil vlastnictvím některé z kytar typu Jolana, kontaktujte nás, prosím. Budeme vděčni za její zapůjčení. Vytvoříme repliky, které poté zaujmou své místo ve vitríně. Ta bude sloužit pro uchování historie stavby hudebních nástrojů ve firmě Rieger&Kloss a pro výuku dějin vývoje elektrofonických kytar,“ doplnil Jiří Grulich.

| Video: Youtube

FANOUŠCI ZNAČKY

K největším fanouškům Jolan patří provozovatel webu jolana.info Vladimír Žák nebo sběratel kytar Jaromír Jíra. „Od krnovských pamětníků mě zvláště zajímají informace o osudech pánů Pecha a Haláka, kteří řídili od roku 1960 v Krnově vývoj Jolan. Taky tam tehdy působil pan Vlček, vynikající konstruktér,“ vysvětluje Vladimír Žák s tím, že autorem názvu Jolana je konstruktér strunných nástrojů Josef Růžička. Ten kytaru pojmenoval podle své dcery Jolany.

Díky účasti na světových výstavách se dařilo i exportu. Krnovské kytary znali muzikanti i za železnou oponou. Podle Jaromíra Jíry byly krnovské kytary na takové úrovni, že na ně hrál kytarista Beatles George Harrison nebo frontman Led Zeppelin Jimmy Page.

STOPY VARHANÁŘSTVÍ RYCHLE MIZÍ

Bývalý ředitel Rieger Kloss Varhany Svatopluk Ručka upozorňuje, že zatímco o muzeu textilnictví a varhanářství se v Krnově celé roky jen mluví, areál zkrachovalé varhanářské firmy už získává nové využití. Noví uživatelé areálu necítí potřebu zachraňovat historii Krnova, takže při úklidu, rekonstrukcích a adaptacích dílen a kanceláří nám odkaz varhanářství mizí před očima. "Je to smutné pro krnovské varhanáře, kteří tam pracovali a teď se na ty necitlivé změny můžou jen dívat. Proto zvažuji, že upozorním město na mizející hodnoty v areálu Rieger Kloss Varhany otevřeným dopisem," doplnil Svatopluk Ručka.

Všechna čest studentům varhanářství, kteří zachránili známou vitrínu a teď se snaží pro budoucí generace shromáždit exponáty dokumentující výrobu krnovských kytar Jolana.

| Video: Youtube