Volal zoufalý řidič, který v Opavské ulici srazil psa. Chudák pes mu uvízl pod autem. Byl sice živý, ale nemohl ven. Strážníkům se podařilo zvíře vyprostit. Tak začal vánoční zázrak, jehož hrdinkou je vyděšená fenka Asty.

Veterinář konstatoval, že po střetu s autem sice má otřes mozku, ale zranění nejsou važná. Fenka měla opečovávanou srst a z její kondice bylo zřejmé, že hladem netrpěla.

ZÁHADNÝ ČIP

Městská policie navzdory čipu nedokázala dohledat majitele fenky. Do případu se vložila Helena Mikulcová, která prostřednictvím svých facebookových stránek Šance pro jejich život sdružuje příznivce zatoulaných pejsků.

Fenka Asty.Zdroj: Městská policie Krnov

Národní registr majitelů zvířat sice číslo čipu neznal, ale nadšení spolupracovníci Heleny Mikulcové v jiných databázích dohledali, že čip pochází z roku 2011. Byl přidělen fence v útulku Jirkov, kde čekala na adopci. Fenka dostala jméno Asty a pátrání po majiteli mohlo pokračovat.

JAK SE DOSTALA DO KRNOVA?

„Asty si adoptovala paní z Mostu v roce 2011 jako mladou fenečku. V červnu 2016 ji darovala paní do Droždína v okrese Olomouc, odkud po třech dnech Asty utekla. Probíhaly rozsáhlé pátrací akce, bohužel se Asty nepodařilo chytit. Až letos o Vánocích se zamotala pod kola auta v Krnově. Kde byla doteď, nevíme,“ shrnula Helena Mikulcová další etapu pátrání.

ŠŤASTNÉ SHLEDÁNÍ

Přestože paní Iveta z Droždína byla majitelkou Asty jen tři dny a přišla o ni téměř před třemi lety, bázlivá fenka jí přirostla k srdci. Když se dozvěděla, že žije, sedla do auta a hned pro ni jela do Krnova.

Film Úniková hra vstupuje do kin s podtitulem „Umírají touhou si zahrát“. Zápletka nápadně připomíná aktuální události kolem únikové hry v Polsku. Únikovou hru uvidíme v krnovském kině Mír koncem ledna.
Polsko zakazuje únikové hry, ale v Krnově se jich dočkáme

„Iveta byla šťastná. Asty ale potřebuje spoustu času. U nás stále hledala možnost útěku. O všem jsme si promluvili, čip je v registraci, na obojku visačka s číslem a poučení, že je třeba ji mít neustále na vodítku. Moc si přejeme, aby byl pro Asty vstup do nového roku 2019 tím nejšťastnějším v životě,“ shrnula vánoční příběh Helena Mikulcová a poděkovala všem, kteří pomáhali pátrat.

Jak se Asty dostala z Droždína na Olomoucku do Krnova, asi už navždy zůstane záhadou. Stejně jako to, kde a jak žila uplynulé tři roky. Železničáři několikrát viděli velmi podobného psa na krnovském nádraží ve společnosti místních bezdomovců.

Na rok starých snímcích je vidět, jak bobři začali budovat základy nové hráze u mostu na Koberno. Bylo to na přelomu let 2017 a 2018. V té době už byl první stupeň bobří kaskády v řece Lužná dokončený.
V Lužné bobři dokončili druhý stupeň kaskády