První vánoční trhy

Na první vánoční trhy ale mohou lidé vyrazit už dnes, v sobotu 24. listopadu v Janově. Konají se na náměstí od 12.30 hodin. Děti mohou napsat svá přání do Ježíškovy pošty nebo se zúčastnit mikulášské nadílky. Během dne vystoupí se zábavným programem Základní umělecká škola Města Albrechtice a také děti z mateřské školy v Jindřichově.

Na 17 hodinu je plánované rozsvícení vánočního stromu. Od 18 hodiny začne večerní taneční zábava, kde bude k tanci a poslechu hrát DJ Tom. Během celého odpoledne je zajištěno občerstvení, prodej zabijačkových výrobků nebo teplých nápojů.

V Bruntále rozsvítí strom na náměstí

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru v Bruntále se uskuteční v pátek 30. listopadu v 17 hodin. Večer v Bruntále zpříjemní městská dechová hudba, která zahraje vánoční písně a koledy. Připraveno je přímo na náměstí divadelní vystoupení Andělé v podání loutkového a pouličního Divadla Kvelb Theatre z Českých Budějovic.

„Návštěvníci náměstí budou svědky adventního zjevení několika andělů, tančících na chůdách za zvuků rolniček, činelů a zvonků. Tanečně divadelní taškařice dá lidem na srozuměnou, že Vánoce už jsou za dveřmi," řekl k připravované akci mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Letošním městským vánočním stromem bude jedle bělokorá, která rostla přímo ve městě, v Jiráskově ulici. Výška stromu je asi dvacet metrů, ale než se umístí na náměstí, musí se zkrátit kvůli větvím v dolní části stromu. Předpokládaná výška po úpravě je do patnácti metrů.

Tři stromy v Krnově

Krnov bude mít letos na náměstí poprvé tři vánoční stromy. Stromy se rozzáří v první den vánočního jarmarku ve středu 5. prosince v 17 hodin.

„Klasický vánoční strom mezi pódiem a radnicí městu darovala rodina Rybářova z Linhartov. Je to smrk a ozdoby budou zlaté," uvedla mluvčí města Dita Círová. Také krásný stříbrný smrk, který roste na Hlavním náměstí vpravo vedle pódia, bude letos poprvé nazdoben do stříbrné barvy. Třetí strom naproti Bauerovy kavárny bude jako loni svítit modře.

Vlastní i darované stromy

Původ vánočních stromů je různý. Některá města jdou ekologičtější cestou a svůj vánoční strom si nechávají růst přímo ve městě. Jiná dovezou strom z vlastních lesů nebo ho získají darem. Často se jedná o stromy, které již svou výškou překážejí u rodinných domů nebo v blízkosti cest.

Starostka Karlovy Studánky Radka Chudová uvedla, že za vánoční strom všichni mnoho let považují ten, který roste před Lázeňským domem Libuše. „Je to vždy velmi příjemné setkání u našeho stromu. Žáci z mateřské a základní školy nám zazpívají koledy, vypijeme si něco teplého pro zahřátí, popovídáme si, pozdravíme známé a v krásné náladě se rozejdeme do svých domovů," řekla Chudová.

To v Janově budou mít vánoční strom ze svých lesů. „S převozem nám pomohl pan Mrůzek z Jindřichova. Strom instalovali a nasvítili pracovníci města Janov. Samotné rozsvícení vánočního stromu proběhne tuto sobotu 24. listopadu v 17 hodin," dodala starostka Janova Šárka Šindelářová.

V Zátoru se vánoční strom rozsvítí první adventní neděli 2. prosince v 17 hodin. Součástí události je řada doprovodných akcí. Například od 14 hodiny vypukne v budově Základní školy vánoční jarmark, proběhne průvod světýlek pro nejmenší děti a setkání ukončí ohňostroj.

Ozdobí pět stromů

Výjimkou mezi městy je každým rokem Vrbno pod Pradědem. To se může pyšnit pěti stromy, které nazdobí vrbenské Technické služby. „Tím, že jich je více, bývají rozžaty v podstatě ve stejnou dobu. Zvyk společného rozsvěcování stromu ve Vrbně tak nemá tradici. Je to škoda, a proto jsme se na radě dohodli, že formou ankety zjistíme názory občanů," uvedla starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová.

Město se nakonec podle výsledků ankety rozhodne, kde by příští rok mohl být umístěn centrální vánoční strom. Dosavadní průběh ankety naznačuje, že se účastníkům hlasování nejvíce líbí širší prostor okružní křižovatky.

Anna Dohnalová